Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O Ülkeden Türkiye Hamlesi: Silah İhracat Kısıtlamaları Kaldırıldı

Kanada hükümeti, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamayla Türkiye'ye yönelik silah ihracatı kısıtlamalarını kaldırdığını duyurdu. Detaylar haberde;
O Ülkeden Türkiye Hamlesi: Silah İhracat Kısıtlamaları Kaldırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İkinci Dağlık Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’ın yanında yer almasından dolayı Türkiye’ye silah ambargosu uygulamaya başlayan Kanada hükümetinden Türkiye’ye ilişkin yeni bir adım atıldı. Silah ihracatı kısıtlamalarının kaldırıldığı duyuruldu.

Ülke hükümetinin resmi internet sitesinden ihracatçı firmalara yönelik yapılan açıklamada, söz konusu sınırlamaların artık yürürlükte olmadığı ifade edildi.

Açıklama metninde, 16 Nisan 2020 tarihinde Türkiye’ye savunma sanayi ile ilgili belli kalemlerin ihraç edilmesine yönelik başvurulara reddetme politikası uygulanmaya başlandığı hatırlatıldı.

Açıklamanın devamında, “Bu bildirimin tarihi itibarıyla muhtemel ret politikası artık yürürlükte değildir.” ifadesi kullanıldı.

Kanada'dan Türkiye Silah İhracat Kısıtlama Kaldırılması Kararı
Kaynak: Government of Canada

Grup 2 maddeleri (mühimmat listesi) de dahil olmak üzere İhracat Kontrol Listesi ve Aracılık Kontrol Listesi’ndeki tüm gruplar için Türkiye’ye yapılacak ihracat ve komisyonculuk izni başvurularının, artık Kanada’nın risk değerlendirme çerçevesi kapsamında vaka bazında inceleneceği bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, uluslararası arenadaki benzer ihracat izinlerindeki standart ifadelerden de bahsedilerek üçüncü ülkelere satış durumunda güvence istenmesi ile insan hakları hukukuna ilişkin bazı ifadelere de yer verildi.

İhracat Kontrol Listesi veya Aracılık Kontrol Listesi’nde yer alan herhangi bir ürünün ihracatı için Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) veya başka bir Türk devlet kurumu, yan kuruluşu veya güvenlik hizmeti nihai son kullanıcı olarak tanımlandığında, ihracatçıların ithalatçıdan son kullanım güvencesi alması gerekeceğine değinildi.

Bu bağlamda Türk hükümetinden, söz konusu parçaların yeniden ihraç edilip edilmeyeceğini veya NATO üyesi olmayan bir ülkeye (Ukrayna hariç) transfer edilip edilmeyeceğini açıkça belirten bir beyan talep edileceği belirtildi.

Kanada hükümeti, İkinci Dağlık Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’ın yanında yer almasından dolayı Türkiye’ye silah ambargosu uygulamıştı. Hükümet, Ermeni mevzilerine karşı kullanılan Türk insansız hava araçlarında Kanada teknolojisi kullanıldığını ileri sürerek Ekim 2020’de Türkiye’ye yönelik savunma sanayi ihracatına ambargo koymuştu.

Söz konusu ambargo kararı nedeniyle Kanadalı şirketlerin önemli zararları oluşmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın