Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O Şirket 12,5 Milyar TL Net Kâr Sağladı! Hedef Fiyatlar Art Arda Geldi

Geçen yıla ilişkin bilançosunu açıklayan telekomünikasyon şirketi için hedef fiyat açıklamaları geldi. Birçok kurum hedef fiyatını korurken, bir kurumdan da artış geldi. Detaylar haberde...
O Şirket 12,5 Milyar TL Net Kâr Sağladı! Hedef Fiyatlar Art Arda Geldi
HABER GİRİŞ

Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. (TCELL) 2023 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Net dönem kârını yüzde 82 arttıran Turkcell, geçen yıl 12,5 milyar TL kâr etmiş oldu. Bu sonuçların ardından birçok aracı kurumdan hedef fiyat açıklaması geldi.

Turkcell’in finansal sonuçlarını inceleyen Alnus Yatırım raporunda, geçen yıl şirketin müşteri odaklı strateji, yenilikçi ve kapsamlı teklifler, dijital kanallarla güçlenen geniş satış ağı ve güçlü altyapı sayesinde 799 bin net abone kazandığını kaydetti.

Söz konusu raporda şirketin 2024 yılına ilişkin beklentileri yer aldı. Bunlar şu şekilde açıklandı:

“Yüksek tek haneli büyüme, FAVÖK marjı yaklaşık yüzde 42, operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranı yaklaşık yüzde 23.”

Bu değerlendirmenin ardından Alnus Yatırım, şirketin TCELL kodlu hisseleri için hedef fiyatı 103 TL’den 114 TL’ye çıkarıldığını not etti. “AL” tavsiyesinin korunduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Halk Yatırım 91,13 TL Hedef Fiyatını Sürdürdü

Bunun yanında Halk Yatırım raporunda Turkcell’in net kârının piyasa beklentisini aştığını not etti. Karlılık cephesindeki güçlenmeye ek olarak, borçluluk göstergesindeki düşüşün etkisiyle şirketin finansallarının hisse performansına etkisinin ‘pozitif’ olması bekleniyor.

Küresel ekonominin fiyat baskıları ve finansal volatilite ile karşı karşıya kaldığı mevcut koşullarda, şirketin marjlarının korunaklı kalmasını olumlu olarak değerlendirildi.

Bu kapsamda TCELL hisseleri için 91,13 TL olan hedef fiyat ve “AL” tavsiyesi sürdürüldü.

AK Yatırım Hedef Fiyatını Korudu

TCELL hisseleri için değerlendirmede bulunan bir diğer aracı kurum AK Yatırım oldu. Bugün paylaşılan raporda şirketin bu yıl ciro büyümesi beklentisinin, AK Yatırım’ın yüzde 10’luk hedefinin altında kaldığı not edildi.

Söz konusu raporda sonuçların beklenenden daha iyi olduğu, muhafazakar 2024 beklentileri sebebiyle nötr tepki belendiği kaydedildi.

AK Yatırım, şu an 98,5 TL olan hedef fiyatı ve endeks üzeri getiri tavsiyesini korudu.

İş Yatırım 88,3 TL Hedef Fiyatı Korudu

İş Yatırım tarafından paylaşılan raporda geçen yıl beklenti üstü net kar büyümesinin gerçekleştiği aktarıldı.

Aracı kurum Turkcell’in 2024 yılı gelir beklentisi mevcut tahminleri ile uyuştuğunu not etti. Net kardaki beklenti üstü performansın potansiyel olarak ertelenmiş vergi kaynaklı gerçekleşmesi nedeniyle piyasa tepkisi sınırlı kalabileceği aktarıldı.

Bu bağlamda TCELL hisseleri için “AL” tavsiyesi korundu ve 88.23 TL’lik hedef fiyat aynı seviyede yer aldı.

Vakıf Yatırım Hedef Fiyatı 113 TL Olarak Güncelledi

Vakıf Yatırım ise Turcell’e enflasyon muhasebesi hariç bakıldığında 2023’te şirketin satış gelirlerinin yıllık yüzde 75,9 yükselirken, FAVÖK’ün 35,3 milyar TL, net kârın ise 18,2 milyar TL seviyelerine ulaşmış göründüğü not edildi.

Vakıf Yatırım, tarafından açıklanan raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Şirket finansallarının ardından Turkcell için hisse başı hedef fiyatımızı, 2024 yılına dair beklentilerin açıklanması ve makro öngörülerimizdeki revizyonlara bağlı olarak, 90 TL seviyesinden 113 TL seviyesine güncelliyoruz. Kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri” önerimizi “Endeksin Üzerinde Getiri” olarak revize ediyor, uzun vadeli “AL” önerimizi ise koruyoruz.”

Deniz Yatırım “AL” Tavsiyesini Korudu

Deniz Yatırım ise bugün paylaştığı raporda TCELL’in bilançosun olumlu bulunduğunu bildirdi.

Şirketin karşılaştırılabilir tablolarının yatırımcıyla ve 2024 yılına yönelik beklentilerini paylaşmasının finansal sonuçların hisse performansı üzerinde olumlu bir etki yaratacağı bildirildi. Bu bağlamda Deniz Yatırım, 102 TL hedef fiyatını ve “AL” tavsiyesini korudu.

Turkcell Hisseleri Grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

TCELL hisseleri bugün açılışta yükseliş seyrinde performans göstererek 66,30 TL’den yaptı. Hisseler yıllık bazda yüzde 115,54 kazanç sağladı. Haftalık bazda kazancı yüzde 6’ya yaklaştı.

Hisseler günlük yüzde 2,02 yükselişte.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.