Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O Karar Resmi Gazete’de: 7 Yıldan 1 Yıla İndi!

Yurt dışından getirilen telefonların kayıt ücretlerinin 20 bin liraya çıkarılması sonrası bu kez IMEI süresinde değişikliğe gidildi. Zaman aşımında süre aşağı çekildi.
O Karar Resmi Gazete’de: 7 Yıldan 1 Yıla İndi!
HABER GİRİŞ

Hükümetin radarın aldığı cep telefonlarına dair yeni kararlar gelmeye devam ediyor. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi İş Adamları Derneği (MOBİSAD) tarafından 4 yıl önce önerilen IMEI kararı 1 Ocak 2024 tarihinde hayata geçirilmek üzere bugün itibarıyla yasalaştı.

MOBİSAD’ın, kullanılmayan cep telefonlarında IMEI zaman aşımının 7 yıldan 2 yıla düşürülmesi önerisinde süre daha da daraltıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan kararla, IMEI zaman aşımı 7 yıldan 1 yıla çekildi.

Böylece 1 yıllık süre zarfında sinyal alınamayan cep telefonlarının IMEI numaraları otomatik olarak iptal edilecek ve telefon kullanıma kapatılacak.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan, “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” ile IMEI zaman aşımı için “kesintisiz yedi yıl” ibaresi, “son sinyal almasından itibaren kesintisiz bir yıl” olarak değiştirildi.

Bu değişiklikle birlikte son sinyal almasından itibaren kesintisiz bir yıl süreyle elektronik haberleşme hizmeti almayan cihazların BTK sisteminden çıkarılacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın