Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O İsim Uyardı: ABD Piyasalarında Stres Ortamı Artıyor

ABD'nin borç limiti çıkmazı piyasaların radarındaki en önemli konu olmaya devam ederken, sektör temsilcilerinden bir isim durum değerlendirmesi yaptı.
O İsim Uyardı: ABD Piyasalarında Stres Ortamı Artıyor
HABER GİRİŞ

ABD’nin borç limitini yükseltmesi için kritik döneme girilirken, gelen haberler biraz da olsa tansiyonun düşmesini sağladı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Beyaz Saray ile yapılan görüşmelerde ilerleme sağlandığını söyledi.

Cumhuriyetçi müzakereci Patrick McHenry ise yapılacak çok iş olduğunu, hükümetin ve Kongre üyelerinin iyi bir çözüm bulmak için çalıştığını ve borç tavanının artırılması meselesinin tartıştıkları en zorlu konulardan biri olduğunu ifade etti.

ABD Hazine ve Maliye Bakanı Janet Yellen, haftalardır dilinden düşürmediği 1 Haziran uyarısını yineliyor. Eğer bu tarihe kadar 31,4 trilyon dolarlık borç tavanı artırılmazsa, ülke her anlamda nakit sıkıntısı çekecek.

Bu gerilim hisse senedi piyasalarında sınırlı da olsa etki yaratırken, Curvature Securities’de sabit getirili ve repodan sorumlu başkan yardımcısı Scott Skyrm’dan bir yorum geldi.

Bazı borç verenlerin bazı ticaret türlerinde ödemeleri geciktirme riski altında olduğunu düşündükleri Hazine bonolarını kabul etmeyi reddettiğini, bu nedenle Mayıs ayının başından bu yana piyasada stresin ortaya çıkmaya başladığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

İsminin açıklanmasını istemeyen bir yönetici, şimdilik Hazine tahvillerini finanse etmeye devam ettiklerini belirtti.

Bu meseleyi odaklarına almak yerine, federal hükümetin bir temerrüdü önlemek için atacağı adımlara baktıklarını ve buna göre yeniden yapılandırma konusunda neler yapacaklarını değerlendirdiklerini ifade etti.

24,3 trilyon dolarlık hazine tahvili piyasasının sadece ABD’yi değil, küresel ekonomik düzenin de temelini oluşturduğu için temerrüde düşmesinin çok yıkıcı sonuçları olacağı belirtildi.

Öte yandan birçok piyasa katılımcısının Hazine’nin borç ödemelerine öncelik vermek için başka yollarla nakit tasarrufu sağlayabileceği, bu nedenle de 1 Haziran tarihinden sonra ödemelerin devam edeceğini düşündüğü aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.