Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O Fon için Mevduat Ayarlaması Geliyor

Mevduat hesaplarına teşviki artırmaya çalışan ekonomi yönetimi, yeni güncellemeye giderek DASK fonlarını sisteme dahil etti. Yeni düzenlemenin detayları haberde;
O Fon için Mevduat Ayarlaması Geliyor
HABER GİRİŞ

Şubat ayında yaşanan deprem felaketi sonrası gündemde yerini koruyan Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. DASK’ın çalışma esasları yönetmeliğinde güncelleme yapıldı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yapılan güncellemede DASK fonlarının tüm bankaların vadeli ya da vadesiz mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirilmesinin yolu açıldı.

Resmi Gazete’nin bugün sayısında SEDDK’nin, DASK Çalışma Esasları Yönetmeliğinin 25. maddesinde değişiklik yaptığına ilişkin yönetmelik yayımlandı.

Bugünden itibaren yürürlüğe giren değişiklikle, daha önce vadeli ya da vadesiz mevduat hesaplarının sadece kamu bankalarında değerlendirilebilir olması kuralı saf dışı kaldı.

İhracatçıların Yatırım Tutarına Sınır

Ayrıca söz konusu yönetmelik değişikliğinde ihracatçıların yatırım tutarına dair sınırlama belirlendi.

GCM Yatırım Banner

Buna göre sermaye piyasası araçlarına yatırılacak tutarın, kurum fonlarının yüzde 15’ini geçemeyeceği bildirildi.

Değişiklikte, “Hazine ve Maliye Bakanlığınca veya Hazine ve Maliye Bakanlığı Varlık Kiralama Şirketlerince ihraç edilen finansal varlıklar hariç olmak üzere; tek bir ihraççının sermaye piyasası araçlarına yatırılabilecek tutar Kurum fonlarının yüzde 15 ini geçemez” ifadesi yer aldı.

Değişen Yönetmelikte Borsa Detayı

Yönetmelik değişikliğinde, borsada işlem gören menkul kıymetlerin alım satımına dair de güncellemeye gidildi.

Buna göre söz konusu alım satımların Sermaye Piyasası Kurulunca (SPK) yetkilendirilmiş kuruluşlar aracılığıyla açılan hesaplar üzerinden ya da borsadan yapılacağı bildirildi.

Yapılan ilk ihraçlardan ise borsada işlem görecek olması koşuluyla para ve sermaye piyasası aracı alınabileceği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.