Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O Bankanın Portföyüne TOASO Girdi, DOAS Çıktı

Bilançoların art arda geldiği dönemde Ak Yatırım model portföyünü güncelledi. Tofaş Oto'nun girip, Doğuş Oto'nun çıktığı portföyün detayları şöyle:
O Bankanın Portföyüne TOASO Girdi, DOAS Çıktı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul savaş geriliminin etkisiyle Karadeniz misali sert dalgalanmalar yaşarken, bilanço döneminin heyecanı yatırımcıların yüzünü güldürüyor. Türk Hava Yolları gibi gözde şirketler kârlılıklarını artırarak hedef fiyat yükseltirken, yatırım kuruluşları da model portföylerini güncelliyor.

Ak Yatırım bugün model portföyünü güncelleyen kurumlardan oldu. Portföyüne Tofaş Oto (TOASO) ve Torunlar GYO’yu ekleyen kurum, Doğuş Oto, Pegasus ve Vestel Beyaz Eşya’yı çıkarttığını duyurdu.

Ak Yatırım Model Portföyü
Kaynak: Ak Yatırım

Ak Yatırım’ın araştırma bölümü, BIST 100 endeksinin son dönemde yükselmeye güçlük çektiğini bildirirken, zirvenin 1000 puan altında gezdiğini ve yüzde 12 oranında geri çekilme yaşadığına dikkat çekti.

Uzmanlar endeksin durumuyla ilgili şu yorumda bulundu:

“Endeks, şu anda ABD doları bazında da 266 seviyesinde ve yılbaşına göre %10 üzerinde kayıpla işlem görüyor. Dolar cinsinden endeksin 300 seviyesi aynı zamanda neredeyse son sekiz yıldır bir direnç gibi davranma eğiliminde görünüyor. Artan faizlere bağlı olarak, kaldıraçlı işlem maliyetlerinin artması ve yabancı yatırımcıların piyasaya girme konusunda isteksiz davranması BIST’in özellikle dolar bazlı getirisi üzerinde baskının sürmesine neden olabilir.”

GCM Yatırım Banner

Model portföylerinin zayıflayan piyasada endeksin üzerinde getiri elde etmeye devam ettiğini belirten kurum, yılbaşına göre portföy getirilerinin yüzde 62 olduğunu açıkladı.

Ak Yatırım Torunlar GYO’yu yüzde 64 ve Tofaş Oto’yu yüzde 101 getiri beklentisiyle model portföylerine eklediğini belirtti. Torunlar GYO için 12 aylık hedef fiyatın 55 lira olduğunu ve Endeks Üstü Getiri tavsiyesine sahip olduklarını da açıkladılar. Ayrıca TRGYO için 12 aylık getiri potansiyellerinin yüzde 64 olduğuna da dikkat çektiler.

TOASO Neden Portföye Girdi?

Ak Yatırım Tofaş Oto hissesini neden portföye eklediklerini de açıkladı. Buna göre; şirketin 3Ç23 FAVÖK’ünün yıllık yüzde 78 artışla beklentilerinden yüzde 10 daha iyi faaliyet sonucu sağlamasına ilk sırada yer verdiler.

Stellantis Otomotiv ile 2024’te olası satın alım sonrası pazar payı artışı yaşayacak olmasının, 2025 yılında ihracat hacmine potansiyel 100 bin adet ek araç sağlayabilecek elektrikli araç yatırımı duyurusunun ve şirketi AB’deki potansiyel talep daralmasına karşı koruyacak al ya da öde anlaşmalarının etkili olduğunu sıraladılar.

Ak Yatırım şirketle ilgili “Stellantis Otomotiv satın alımı sebebiyle FAVÖK marjı üzerinde bir miktar baskı beklememize rağmen 2024’te FAVÖK ve net kârın sırasıyla %55 ve %23 büyümesini bekliyoruz. Şirket 2024 FD/FAVÖK ve F/K çarpanları sırasıyla 4.5x ve 6.2x seviyesindedir,” ifadelerini de kullandı.

Tofaş hisseleri bugünkü işlemlerde TSİ 16:40 sularında yüzde 3,5 artıda 251,8 lirada geziyor.

DOAS Neden Portföyden Çıktı?

Yatırım kuruluşu Tofaş’ı listeye alıp Doğuş Oto’yu listeden çıkartmasının nedenini de açıkladı. Buna göre; Doğuş Oto’nun 2024 yılında satış hacimlerinde yüzde 27 daralma beklentileri olduğu için bu eylemi gerçekleştirdiklerini ifade ettiler.

Aynı zamanda “2023’te yıllık yüzde 59 büyüme beklentimizden sonra 2024’te yavaşlayan iç pazar beklentimiz sebebiyle 2024’te daralma bekliyoruz,” yorumunda bulundular.

Doğuş Oto hisseleri (DOAS) bugünkü işlemlerde TSİ 16:40 sularında yüzde 0,91 yükselişle 254 lirada geziyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.