Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O Bankanın Bilançosu “AL” Tavsiyelerini Korudu

Bilanço sezonunda gözler bankalara çevrilirken dün akşam İş Bankası bilançosunu açıkladı. Olumlu gelen sonuçlar sonrası hisse görünümü pozitif oldu...
O Bankanın Bilançosu “AL” Tavsiyelerini Korudu
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da bilanço sezonu birkaç günlük aranın ardından yeniden güçlü isimlerle başladı. Dün akşam saatlerinde İş Bankası’ndan gelen 3Ç23 bilançosu, piyasa beklentilerinin hafif üzerinde geldi. 2023 yılının ilk 9 ayında net kârını yüzde 37 artırarak 51,8 milyar liraya yükseltti. 3 aylık net kâr ise beklentilere paralel 20,5 milyar lira oldu.

Bankanın net kârındaki pozitifliğin; beklenenden daha iyi iştirak katkısı ve düşük karşılık giderleri olduğu görüldü. Çeyrek bazda artan swap giderleri ve düşük ticari işlemler gelirine rağmen oldukça güçlü gelen komisyon gelirlerinin de net kârlılığa etkisi oldu.

Bilanço sonrasında İş Bankası hisseleri (ISCTR) TSİ 13:05 sularında yüzde 0,36 düşüşle 21,94 lirada seyretti.
İş Bankası Hisse Fiyatı - 07.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Beklentilerin çok az üstünde gelen veriler sonrasında hisselerde pek bir etki gözlenmedi. Dünkü işlemlerde borsayı şahlandıran bankacılık endeksi içinde yükselişiyle dikkat çeken hisseler bugün negatif bir performansla işlem görüyor. Hisseler 29 Eylül tarihinde 26,52 lira ile zirveyi görmüştü.

Yatırım kuruluşları ise bugünkü raporlarında İş Bankası’na yer verdiler ve hedef fiyat güncellemesine gittiler. İşte bu tavsiyeler:

Şeker Yatırım – Hedef Fiyat 32,5 TL

Şeker Yatırım bilanço sonrasında İş Bankası raporunda için hedef fiyatı oldukça bonkör bir şekilde yükseltti. 12 aylık hedef fiyatı 21,30 liradan 32,5 liraya yükselten kurum, yüzde 48 artış potansiyeli öngörüyor. AL tavsiyesini koruyan Şeker Yatırım, hisseler için pozitif bir etki beklediklerini söylüyor.

GCM Yatırım Banner

Deniz Yatırım – Hedef Fiyat 31 TL

Deniz Yatırım bankanın konsolide olmayan 3Ç23 net kârı için beklentisinin 19,1 milyar lira düzeyinde olduğunu belirtirken, bankanın 20,5 milyar lira düzeyinde gerçekleştiğine dikkat çekti. Bilançonun sonuçlarının hafif olumlu etkisi olabileceğini tahmin eden kurum, 12 aylık hedef fiyatı 27,60 liradan 31 liraya yükselttiğini duyurdu.

TEB Yatırım – Hedef Fiyat 30,89 TL

TEB Yatırım bugün yayımladığı bültende İş Bankası hisseleri için TUT tavsiyesini AL’a çevirirken, 12 aylık hedef fiyatı 30,89 lirada koruduğunu belirtti. Yüzde 40 üzerinde getiri potansiyeli öngören kurum, net faiz marjının iyileşmenin öncesinde kötüleştiğine dikkat çekti.

TEB Yatırım İş Bankası hisseleri için katalistleri şu şekilde ifade etti: “ISCTR, güçlü iştirak portföyünü tek çatı altında yeniden yapılandırmayı hedeflediğini duyurdu. Yeniden yapılandırma, 31/12/23 finansalları baz alınarak gerçekleştirilecek. Bu yeniden yapılandırmanın şimdilik bankanın özsermayesi açısından herhangi bir maddi değeri bulunmasa da yönetim yeni oluşturulan holdingin BIST’te işlem görmesi ihtimaline dair ipucu verdi. Halka arz, parçaların toplamı yöntemine göre ve primli bir şekilde yapılırsa, bu, banka için önemli bir katalist olabilir. Ancak böyle bir halka arz için kesin bir zaman çizelgesi açıklanmadı.”

Risklerin ise TL varlıklarının notunun düşürülmesi ve bunun hisse risk primlerini daha da artıracak olması, beklenenden daha düşük reel GSYİH büyümesi, aktif kalitesi risklerini artıracak TL’deki değer düşüşü olarak açıkladı.

YapıKredi Yatırım – Hedef Fiyat 29,5 TL

YapıKredi Yatırım bugünkü İş Bankası raporunda 12 aylık hedef fiyatı 22 liradan 29,5 liraya yükselttiğini açıkladı. AL tavsiyesini koruyan kurum, bankanın 2023 hedeflerini koruduğunu belirtti. Sonuçların hisseler için nötr bir etkisi olabileceğini ifade ederken, hedef fiyatın yüzde 34 getiri potansiyeline işaret ettiğini söyledi.

Vakıf Yatırım – Hedef Fiyat 29 TL

Bankanın üçüncü çeyrek net kârının piyasa beklentilerine paralel geldiğine dikkat çeken Vakıf Yatırım bugünkü bülteninde İş Bankası için hedef fiyatı 29 liraya yükseltti. Önceki 12 aylık hedef fiyatı ise 21,70 lira düzeyinde bulunuyordu. Kurum, kısa vadede endeksin üzerinde getiri ve uzun vadede AL tavsiyesini koruduğunu açıkladı. Aynı zamanda banka hisselerinin son 1 ayda endeksten yüzde 5 negatif ayrıştığına dikkat çekti.

ICBC Yatırım – Hedef Fiyat 28 TL

ICBC Yatırım bugünkü İş Bankası bilanço değerlendirme bülteninde; hisselerin son 1 yılda yüzde 165 artış gösterdiğini söyledi. Endeksin üzerinde bir performans gösterdiğini belirten kurum, 2024 tahminlerine göre 3,06x F/K ve 0,86xPD/DD çarpanlarından işlem gördüğünü belirtti. AL tavsiyesini koruduklarını ifade etti. Ayırca yüzde 42 getiri potansiyeli gördüklerini açıkladı.

Ak Yatırım – Hedef Fiyat 26 TL

Yatırım kuruluşunun bugünkü bülteninde İş Bankası hisseleri için 12 aylık fiyat hedefinin korunduğu belirtildi. Yüzde 18 getiri potansiyeli gören Ak Yatırım, görüşünü NÖTR olarak koruduğunu ifade etti.

Ak Yatırım bülteninde, “BankanınTÜFE tahvili hariç, swap dahil net faiz marjındaki belirgin daralma rakiplerden ayrıştı. Yönetim bu kalemdetoparlanma öngörüyor. Ayrıca, banka özellikle güçlenen ödeme sistemleri ile komisyon gelirlerindeki ivmeyikorumayı hedefliyor. Buna göre net kâr tahminimiz 4Ç23 için 17,3 milyar TL ve 2023 için 69,4 milyar TL (özkaynakgetirisi: %32,9) (önceki 66,5 milyar TL) olarak güncelledik. Net kâr tahminlerimizi 2024 için %6 artışla 88,7 milyarTL’ye (özkaynak g.: %32,2) yükselttik ve 2025 için 117,5 milyar TL (özkaynak g.:%32,0) olarak koruduk,” yorumundan bulundu.

Garanti BBVA Yatırım – Hedef Fiyatı 25,1 TL

Garanti BBVA Yatırım, İş Bankası hisseleri konusunda biraz çekimser kalmış görünüyor. 12 aylık hedef fiyatı 17,5 liradan 25,1 liraya yükselten kurum, Endekse Paralel Getiri tavsiyesini korudu. Bilançonun piyasa etkisinin olumlu olmasını beklediğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın