Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nvidia Üçüncü Çeyrekte Gelir Kaybına Rağmen Büyüdü

Teknoloji şirketi Nvidia üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirketin geliri beklentilerin altında kalsa da büyüme sürüyor.
Nvidia Üçüncü Çeyrekte Gelir Kaybına Rağmen Büyüdü
HABER GİRİŞ

ABD merkezli teknoloji devi Nvidia, Ekim ayında sona eren üçüncü çeyrek mali raporunu açıkladı. Satış rakamları analist beklentilerini aşmış olsa da gelir düşüşü yaşandı. Gelirler bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17 azaldı ve 5,93 milyar dolar olarak açıklandı.

Bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 12’lik düşüş kaydedildi. Beklentiler gelirin 6 milyar dolar seviyesinin üzerinde olacağı yönündeydi. Üçüncü çeyrek için brüt kar marjı 11,6 puan düşerek yüzde 53,6 oldu. Şirket bunu Çin’deki veri merkezi çiplerine olan düşük talep nedeniyle aldığı stok ücretlerine bağladı. Gelir bir önceki yıla göre yüzde 17 düştü.

Nvidia yılın son çeyreği için brüt kar marjının yüzde 63,2 ile yüzde 66,0 arasında iyileşmesini bekliyor. Şirket pek çok PC üreticisine ve bulut sağlayıcısına çip ve yazılım sattığı için teknoloji endüstrisinin sağlığının önde gelen göstergesi olarak analistler ve yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

Daha önce Nvidia’nın da aralarında olduğu bazı çip şirketleri sipariş beklentilerini azaltmış ve müşterilerde ekipman arzında artış yaşandığını bildirmişt. Mayıs ayında Nvidia, işe alma hızını yavaşlatacağını açıklamıştı.

‘Makro Ortama Uyum Sağlıyoruz’

Nvidia CEO’su Jensen Huang şirketin makro ortama uyum sağladığını söyledi. Pandemide yaşanan büyük patlamanın ardından PC oyun pazarı yavaşlıyor. 2020 ve 2021 yıllarında stokta zor bulunan Nvidia ekran kartları şimdi de perakende indirimleri görüyor. Nvidia ayrıca geçtiğimiz günlerde önceki modellerden daha yüksek fiyatlı yeni nesil ekran kartlarını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Nvidia’nın oyun bölümü, geçen yıldan bu yana yüzde 51 düşüşle 1,57 milyar dolar satış bildirdi. Şirket mevcut talepten daha fazla envantere sahip oldukları için perakendecilere daha az satış yaptığını belirtti. Çin’in sıfır covid politikasına ek olarak makroekonomik koşulların tüketici talebine zarar verdiği kaydedildi.

Veri Merkezi Büyüme Kaydetti

Veri merkezi tarafında yıllık yüzde 31 artışla 3.83 milyar dolarlık satış bildiren Nvidia, bu alanda büyüme kaydetti. Nvidia, büyümeyi ABD bulut hizmeti sağlayıcılarına ve tüketici internet şirketlerine yapılan satışlara bağladı.

Nvidia, Çin’de yasaklanan GPU satışlarının azalmasının, alternatif ürünleri tarafından büyük ölçüde dengeleneceğini söyledi. Şirketin diğer kategorisi ise 73 milyon dolar gelir bildirdi. Bu kategori Nvidia’nın kripto para madenciliği ekipmanlarını ieriyor. Bu yongalardan yapılan satışların nominal olduğu bildirildi.

Açıklamada ayrıca Ethereum’da Eylül ayında gerçekleştirilen Merge yükseltmesine atıfta bulunularak, “Kripto para birimi işlemlerini doğrulamada çalışma kanıtından hisse kanıtına geçişin, GPU’ların faydasını azalttığına inanıyoruz” ifadelerine yer verildi. Çeyrek boyunca hisse geri alımları ve temettüler için 3,75 milyar dolar harcandığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın