Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nvidia’nın RTX Greenscreen Teknolojisi ile Yayıncıların Yeşil Perde Kullanmasına Gerek Kalmayacak

Nvidia RTX ekran kartları için geliştirdiği yapay zeka temelli Greenscreen teknolojisini duyurdu. Yeni teknoloji ile yayıncıların yeşil perde kullanmasına gerek kalmayacak.
Nvidia’nın RTX Greenscreen Teknolojisi ile Yayıncıların Yeşil Perde Kullanmasına Gerek Kalmayacak
HABER GİRİŞ

ABD merkezli teknoloji devi Nvidia, ekran kartı pazarında AMD ile beraber kıyasıya bir rekabetin içerisinde olmaya devam ediyor. Şirket son günlerde RTX serisi ekran kartları ile adından söz ettiriyor. Işın izleme adı verilen teknoloji ile görüntülerin fiziksel davranışları simüle edilerek gerçek zamanlı sinema kalitesinde görüntü elde ediliyor.

Nvidia geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile RTX serisi ekran kartı alanlara beklenen oyun Call of Duty: Modern Warfare’i hediye edeceğini açıklamıştı. Şirket yeni nesil ekran kartlarının daha fazla satılması için kampanyalar düzenlemeye devam ederken bir yandan da farklı teknolojiler ile kullanıcı deneyimini artırmayı amaçlıyor.

Geliştirilen yeni araç Twitch gibi platformlardan canlı yayın yapan kullanıcıları ilgilendiriyor. Şirket RTX Greenscreen adlı yeni teknolojisini tanıttı. Bu araç ile yayıncıların yeşil perde kullanmasına gerek kalmayacak.

RTX Yeşil Perde İhtiyacını Karşılayacak

RTX Yeşil Perde İhtiyacını Karşılayacak

Günümüzde yeşil perde teknolojisi yayıncılık sektöründe en yaygın kullanılan seçenekler arasında yer alıyor. Yayında olacak kişinin arkasına yeşil perde yerleştiriliyor ve Greenbox adı verilen efekt ile arka plana istenen görüntü yerleştirilebiliyor.

GCM Yatırım Banner

Nvidia’nın RTX Greenscreen adını verdiği yapay zeka temelli araç ile yayıncıların arka planda yeşil perde kullanmasına gerek kalmayacak. Yapay zeka temelli olan bu araç görüntüde insan ve arka plandaki objeleri tanımlayabiliyor.

Bu işlevi yerine getirebildiği nedeniyle arka plana yeşil perde çekme gereksinimi ortadan kalkıyor. Nvidia bu servisin yayınlarda kullanılması için OBS ile iş birliği yaptı. Yayıncıları kullandığı başlıca stream uygulamalarından OBS’de bu özelliği kullanmak mümkün olacak.

Teknoloji devi ışın izleme destekli ekran kartlarına ayrıca RTX AR adı verilen bir araç daha ekleyecek. Artırılmış gerçeklik efektleri bu araç sayesinde yayıncıların yüzü algılanacak ve farklı efektler eklenebilecek. Görüntüler bu sayede 3 boyutlu hale dönüştürülebilecek.

RTX Yayıncıları Kendisine Çekiyor

RTX Yayıncıları Kendisine Çekiyor

Günümüzde internet üzerinden canlı yayın yapan streamerların sayısının her geçen gün hızla arttığına tanık oluyoruz. YouTube, Twitch gibi başlıca video platformlarda hem canlı yayın hem de video içerikler oluşturuluyor ve bunlar milyonlarca kişinin önüne sunuluyor. Bugüne kadar televizyon yayıncılığında kullanılan yeşil perde teknolojisinin hazırlanan video içeriklerde de sıkça kullanıldığına tanık oluyoruz.

Yayıncılar evlerinde ya da stüdyolarında yeşil perde kullanarak izleyenlere bu deneyimi sunuyor. RTX Broadcast Engine adı verilen araç bu gereksinimi ortadan kaldırıyor. Teknolojinin kullanılacağı platformlar Twitch Studio, Discord olmakla beraber Elgato cihazlarında çalışacağı açıklandı.

Son dönemde ekran kartı pazarında AMD ile dişli bir rekabetin içerisinde olan Nvidia, yeni teknolojisi ile şüphesiz yayıncıların dikkatini kendisine çekecektir. Nvidia’nın yeni aracını ne zaman kullanıma sunacağına dair net bir tarih açıklaması yapılmadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.