Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nvidia RTX Ekran Kartlarında Gecikme Süresini Büyük Oranda Düşürüyor

Dünyaca ünlü ekran kartı üreticisi Nvidia, yeni nesil RTX ekran kartları için bir güncelleme yayınladı. Yeni sürücü ile gecikme süresi yarı yarıya düşürülmüş oldu.
Nvidia RTX Ekran Kartlarında Gecikme Süresini Büyük Oranda Düşürüyor
HABER GİRİŞ

Ekran kartı denildiğinde akla ilk gelen firmalar Nvidia ve AMD oluyor. İki teknoloji şirketi geliştirdiği yüksek performans ürünleri ile pazarda birbirleri ile rekabet etmekte. Nvidia son günlerde ışın izleme teknolojisi adı verilen RTX serisi ekran kartları ile gündeme geliyor. Ekran kartlarının performansını etkileyecek pek çok kriter mevcut. Özellikle oyunlarda en iyi deneyimin sağlanması adına sahip olunan ekran kartının performansı oldukça önemli.

Oyunlarda yüksek performans elde edilmesi adına gecikme sürelerinin oldukça düşük olması gerekiyor. Burada en büyük pay ise hiç kuşkusuz ekran kartına düşüyor. Nvidia bu süreyi daha aşağı çekmek adına RTX serisi ekran kartları için yeni bir güncelleme yayınladı. Bu sayede mevcut serinin sahip olduğu potansiyel ortaya çıkacak ve en yüksek verim sağlanacak.

RTX Kartların Gecikme Süresi Düşürüldü

RTX Kartların Gecikme Süresi Düşürüldü

Oyun dünyasının yakından takip ettiği ve içinde bulunduğumuz günlerde düzenlenen Gamescom etkinliğinde pek çok yeni oyun ve ürünün tanıtımı gerçekleşiyor. Nvidia ise bu etkinlikte RTX ekranları için gelecek yeni bir özelliği duyurdu. Şirketin son yayınladığı Game Ready Sürücüsü ile RTX ekran kartlarında ultra düşük gecikme özelliği kullanıcılara sunulmuş oldu. Benzer bir sistem Nvidia’nın rakibi AMD’de mevcut. AMD bu özelliği daha önceden Anti-Lag adı altında sunmuştu.

Gecikme süresini özetleyecek olursak kullanıcıların oyun üzerinde yaptığı tüm tuşlama ve hareketlere en kısa sürede cevap alınması olarak söyleyebiliriz. Nvidia’nın son güncellemesi ile RTX ekran kartlarında bu süre yarı yarıya çekilmiş olacak. Bu hiç kuşkusuz çok daha yüksek seviye oyun deneyimi anlamına geliyor. Milisaniyeler ile ifade edilen gecikme süresinde Nvidia’nın son güncellemesi ile rakibi AMD’nin önüne geçtiği belritiliyor.

GCM Yatırım Banner

Nvidia Rakibini Geride Bıraktı

Nvidia Rakibini Geride Bıraktı

Ekran kartı üreticileri arasında rekabet pek çok kriter üzerinden kızışarak devam ediyor. Nvidia’nın son güncellemesi sonrası yapılan testlerde oldukça memnun edici sonuçlar ortaya çıktı. Apex Legends oyununda gecikmenin 30 ms’den 19 ms’ye çekildiği belirtilirken, bir başka oyun Division 2’de bu süre 49 ms’den 22 ms’ye kadar düşürüldü. Neredeyse yarı yarıya kazanç sağlanan gecikme süresinde Nvidia’nın AMD’ye nazaran çok daha başarılı olduğu ifade edildi.

Ancak uzmanlar bu gelişme sonrası AMD’nin de kendi geliştirdiği Anti-Lag özelliğine yönelik yeni bir güncelleme yayınlayabileceğini belirtiyor. Yeni güncelleme paketi ile AMD’nin de bu alanda ilerleme kaydettiğini görebiliriz. Teknoloji devleri arasında yaşanan rekabet hiç kuşkusuz son kullanıcıya yarıyor.

Geçtiğimiz günlerde AMD yayınladığı sürücü güncellemesi ile görüntü keskinleştirme özelliği sunmuştu. AMD Radeon Image Sharpening adı verilen bu özelliğine Nvidia, Sharpen Freestyle adını verdiği filtre güncellemesi ile cevap vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın