Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nvidia Piyasa Değeri ile Alphabet’i Geçerek Üçüncü Sıraya Yükseldi

Yapay zekaya artan talep çip üreticisi Nvidia’nın piyasa değerini Alphabet’in üzerine taşıdı. Nvidia, Apple ve Microsoft'un ardından ABD'nin üçüncü büyük şirketi oldu.
Nvidia Piyasa Değeri ile Alphabet’i Geçerek Üçüncü Sıraya Yükseldi
HABER GİRİŞ

ABD merkezli çip üreticisi Nvidia, piyasa değeri olarak Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’i geride bıraktı. Son dönemde yapay zekaya artan ilgi çip üreticisi Nvidia’nın hisselerinde güçlü bir yükselişi beraberinde getirdi.

Nvidia gün yüzde 2′nin üzerinde artışla hisse başına 739,00 dolardan kapandı ve piyasa değerini 1,83 trilyon dolara taşıdı. Bu hamle, Nvidia’nın Amazon’u geçmesinden bir gün sonra geldi.

Nvidia hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Nvidia hisseleri, her biri 20.000 dolardan fazlaya mal olabilecek yapay zeka sunucu çiplerine yönelik güçlü talep nedeniyle son 12 ayda yüzde 221′in üzerinde artış gösterdi. Google ve Amazon gibi şirketlerin bulut hizmetleri için binlercesine ihtiyacı var.

Son yapay zeka patlamasından önce Nvidia, daha az kazançlı bir pazar olan oyun bilgisayarları üretmek için bilgisayar üreticilerine sattığı tüketici grafik işlemcileri ile tanınıyordu.

Google hisseleri son 12 ayda yüzde 55 artış gösterdi ancak şirket, yapay zeka hizmetlerini ürünlerine entegre etmek için “kırmızı kod” durumu ilan ettikten sonra işten çıkarmalarla gündeme geldi. Şirket bu haftanın başlarında ilk ücretli üretken yapay zeka ürünlerinden biri olan Gemini Advanced adlı ayda 20 dolarlık yapay zeka sistemini duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Nvidia şu anda Apple ve Microsoft’un ardından ABD’nin üçüncü büyük şirketi konumunda bulunuyor. Teknoloji devi 21 Şubat’ta üç aylık kazançlarını açıklayacak. Analistler, satışlarda yıllık yüzde 118 artışla 59,04 milyar dolara ulaşılmasını bekliyor.

Nvidia bu ayın başlarında iğer şirketlerin kendi özel AI çiplerini üretmelerine yardımcı olmaya adanmış bir birime 30 milyar dolar yatırım yaptı. Yani şirketler kendi yapay zeka çiplerini üretmeyi seçseler bile Nvidia da bu hareketten pay alabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın