Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nvidia Hisseleri ABD’nin Çin’e Yaptırım Talebiyle Sert Düştü

ABD hükümetinin, Nvidia’ya Çin’e çip satmama talimatının ardından, şirket hisselerinde kayıplar arttı. Ayrıntılar haberde…
Nvidia Hisseleri ABD’nin Çin’e Yaptırım Talebiyle Sert Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD hükümeti, dünyanın önde gelen grafik kartı üreticisi Nvidia’ya, Çin’e çip satışını durdurma talimatı verdi. Bu bildirim sonrası Nvidia hisselerinde günlük kayıplar yüzde 6’nın üzerine çıktı. Çinli şirketlerin görüntü ve yüz tanıma odaklı teknoloji geliştirmesinde, Nvidia’nın çiplerinden yararlandığı belirtiliyor.

Nvidia tarafından, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan bildirimde, ABD hükümetinin 26 Ağustos’ta şirkete, ürünlerin Çin ordusu tarafından kullanılma riskini azaltmak için Hong Kong da dahil olmak üzere gelecekte yapılacak ihracatlar için yeni bir lisans gerekliliği hakkında bilgi verdiğini kaydetti.

Nvidia hisse grafiği
Kaynak: MarketWatch

Nvidia kısıtlama kararının, işletmelere satılan grafik işleme birimleri olan A100 ve H100 ürünlerini etkileyeceğini açıkladı. Lisans gerekliliği A100′e eşdeğer olan veya daha yüksek performansa sahip entegre devreleri içeren sistemleri içerecek.

Şirket daha önce 5,9 milyar dolar gelir öngördükten sonra, mevcut çeyrekte Çin’deki potansiyel satışlarda 400 milyon dolar kaybedebileceğini tahmin ediyor. Yeni kural Rusya’ya yapılan satışlar için de geçerli ancak Nvidia, orada ödeme yapan müşterileri olmadığını söyledi.

Son yıllarda ABD hükümeti, Çinli şirketlerin bunları askeri amaçlarla kullanabileceği veya ticari sırları çalabileceği korkusuyla ABD teknolojisiyle yapılan çiplere artan ihracat kısıtlamaları uyguladı.

GCM Yatırım Banner

Nvidia Muafiyet Başvurusunda Bulundu

Nvidia, Çin ihracatını sürdürmek için lisans başvurusunda bulunduğunu, ancak ABD hükümetinin bir muafiyet verip vermeyeceğini bilmediğini söyledi.

Şirket adına konuşan bir yetkili, “Çin’deki müşterilerimizle planlı veya gelecekteki satın almalarını alternatif ürünlerle karşılamak için çalışıyoruz ve değiştirmelerin yeterli olmadığı durumlarda lisans arayabiliriz.” açıklamasını yaptı.

Yeni lisanslama gereksiniminin geçerli olduğu ürünlerin A100, H100 ve bunları içeren DGX gibi sistemler olduğunu sözlerine ekledi. Nvidia geçtiğimiz günlerde ikinci çeyrek verilerini açıklamış ve kripto para madenciliği ürünlerine yönelik düşen talepten olumsuz etkilendiğini bildirmişti.

Firmanın net gelirinde yüzde 59, oyun gelirinde ise yüzde 44’lük düşüşler meydana gelmişti. Çin’e yönelik çip yaptırımının etkisi, üçüncü çeyrek verilerinde görülecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.