Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nureddin Nebati Duyurdu: Enflasyonda Düşüş Trendine Girdik

Bakan Nebati, Kasım ayı enflasyonundaki düşüşe dikkat çekerek beklenmedik küresel bir durum olmadığı sürece düşüşün süreceğini duyurdu. İşte detaylar;
Nureddin Nebati Duyurdu: Enflasyonda Düşüş Trendine Girdik
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün resmi Twitter hesabından Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Kasım ayı enflasyon raporlarını yorumladı. Kasım’daki enflasyonun hız kestiğini ve yüzde 84,39’a gerilediğini bildirdi.

Yurt içi üretici fiyat endeksinin (Yİ-ÜFE) ise yıllık bazda yüzde 157,69’dan yüzde 136,02’ye gerilediğini kaydeden Nebati, enflasyonda düşüş trendine girildiğini öne sürdü.

Durumu daha önce farklı mecralarda ifade ettiklerini hatırlatan Nebati, beklenmedik bir küresel gelişme olmadıkça enflasyonda düşüşün devam edeceğini savundu.

Türk Lirası İstikrarlı Bir Duruş Kazandı

TÜİK verilerindeki Kasım ayı enflasyonundaki düşüşe, uluslararası emtia fiyatlarının nispeten sakin seyri ile küresel koşullardaki bazı iyileşmelerinin etkili olduğuna dikkat çekti.

Bakan Nebati, Kur Korumalı Mevduat ile devreye alınan diğer pek çok önlemin etkili olduğunu ve böylelikle Türk lirasına istikrarlı bir duruş kazandırdığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Gelecek aydan itibaren baz etkisinin enflasyondaki düşüş eğilimine de bu ay Yİ-ÜFE’de olduğu gibi daha keskin bir şekilde tesir edeceğini ve hissedileceğini öngördü.

Enflasyonla Mücadele Kararlılıkla Sürecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde uygulanan politikalarla, enflasyonla mücadeleyi kararlılıkla sürdürüleceğini bildirdi. Nebati, “Vatandaşlarımızın alım güçlerini de korumaya devam edeceğiz.” diyerek ekledi.

Asgari ücretin belirlenmesinde önemli bir role sahip olan Kasım ayı enflasyon rakamında, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 84,39 oranında artış kaydedildi.

Nebati Nisan’da Aralık Ayını İşaret Etmişti

TÜİK’in bugün açıkladığı verilerde enflasyon bir önceki aya göre yüzde 2,88, geçen senenin Aralık ayına göre yüzde 62,35 ve on iki aylık ortalamaya bakıldığındaysa 70,36 seviyesinde arttı.

Kurumun bir diğer raporuna göre Yİ-ÜFE Kasım’da yıllık yüzde 136,02, aylık ise yüzde 0,74 yükseldi. Kasım ayında zirveden dönen Yİ-ÜFE bir önceki yılın Aralık ayına kıyasla yüzde 98,20, on iki aylık ortalamaya göre yüzde 128,94 artış bildirdi.

Bakan Nebati Nisan ayında yaptığı bir açıklamada enflasyonun Aralık ayından itibaren düşüş trendine gireceğine işaret etmişti. Açıklamasında, zorluklarla karşı karşıya kalındığında birlik ve beraberlik içerisinde hareket edildiği takdirde çözülemeyecek hiçbir sorunun olmadığını eklemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.