Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Enflasyon Düşüşü için Aralık Ayını İşaret Etti

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati MÜSİAD tarafından düzenlenen geleneksel iftar programında, yüksek enflasyona dair açıklamalarda bulundu.
Bakan Nebati Enflasyon Düşüşü için Aralık Ayını İşaret Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, MÜSİAD tarafından düzenlenene iftar programına katıldı. Etkinlikte konuşan Bakan Nebati, enflasyonun yavaş yavaş yoluna girdiğini ve Aralık ayından itibaren bu ülkede her ay enflasyonun nasıl düştüğünü herkesin göreceğini söyledi.

Zorluklarla karşı karşıya kalındığında birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmesi halinde çözülemeyecek hiçbir sorunun olmadığını belirten Bakan Nebati, Türkiye’nin Covid-19 salgını sürecinde başarılı bir performans sergilendiğini ifade etti.

Küresel tedarik zincirlerindeki bozulmaya ve sıkıntılara rağmen Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini ifade eden Bakan Nebati, “yandık, bittik, öldük” şeklindeki söylemlerin aksine Türkiye’nin geçen yıl yüzde 11 büyüdüğünü, kapasite kullanım oranlarının yüzde 80’e geldiğini ve ihracatın 225 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

“Bu ülke ne yanar ne biter ne ölür. Bu ülke yoluna devam eder.” diyerek sözlerini sürdüren Bakan Nebati, “Biz gözlerimizi kapatıp zorlukları görmezlikten gelmiyoruz. Zorluklar var, sıkıntılar var, enflasyonu görüyoruz. Mücadelemiz belli ne yapacağımızı biliyoruz” diye konuştu.

Her zorlukta bir kolaylık olduğunu belirten Bakan Nebati, ticaretin döneceğini fabrikalar işleyeceğini işlerin devam edeceğini ve çalışanlarımızın işlerine gideceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

21. yüzyılın Türkiye’nin yüzyılı olduğunun altını çizen Hazine ve Maliye Bakanı, küresel krizin ortasında olduklarını, salgının etkileri azalsa da tedarikte, petrol fiyatlarında, mal temininde ciddi sorunların sürdüğünü, fiyatların ise her yerde yükselmeye devam ettiğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından Mart ayı enflasyon verileri açıklanmıştı. Rapora göre gösterge enflasyonda, Mart’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 61,14 oranında artış yaşanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın