Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Noter Ücretlerine Büyük Zam

Adalet Bakanlığı’nın 2023 yılı noterlik ücret tarifesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Detaylar haberde...
Noter Ücretlerine Büyük Zam
HABER GİRİŞ

Noterde yapılan işlemlerden tahsil edilen ücretlerde artış gerçekleşti. Konuya yönelik Adalet Bakanlığı’nın 2023 yılı noterlik ücret tarifesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre bir noter işleminden alınan en düşük ücret, 17.32 liraya çıktı. Ayrıca noterler taşınmaz sözleşmelerinde, satışa konu taşınmazın satış değerinin binde 1’i oranında ücret alacak. Bu ücret ise 500 TL’den az, 4 bin TL’den fazla olamayacak.

Bunun yanında noterlerin vasiyetname ve vakıf senedi düzenlemesinden aldığı ücret 391.91 liradan 783.82 liraya yükseldi.

Bir dilden diğer dile, bir yazıdan diğer yazıya çevrilen veya çevirtilen kağıtların her sayfasından alınan çevirme ücreti 196.62 lira oldu.

Yeni tarifeye göre noterlerin, saklayacakları emanetler için (emanet ister eşya, isterse kıymetli evrak olsun) maktu olarak aldıkları yıllık ücret 54.88 liraya çıkarıldı.

GCM Yatırım Banner

Defterlerin açılış onaylamasından, yüz sayfaya kadar olanlardan (yüz sayfa dahil) 3.71 TL yerine 7.42 TL, yüz sayfadan yukarı her yüz sayfadan da 1.39 TL yerine 2.78 TL onaylama ücreti alınacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.