Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Note 7 Faciası Sonrası Samsung’un 2016 Üçüncü Çeyrek Karı Düştü mü?

Nokia'nın net karı, bu çeyrekte 4.41 trilyon wona yani 3.9 milyar dolar seviyesine geriledi. Düşüşün Note 7 faciasıyla ilişkisi yorumlandı. Detaylar haberde;
Note 7 Faciası Sonrası Samsung’un 2016 Üçüncü Çeyrek Karı Düştü mü?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Teknoloji piyasasının vazgeçilmezlerinden olan ve piyasaya sürdüğü her ürün ile tüm dikkatleri üzerine toplamayı başaran Samsung, 2016 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu dün akşam kamuoyuna açıkladı. Piyasalar ve Samsung yatırımcıları hafta başından bu yana, Samsung’un bilançosuna ilişkin verilere odaklanmışlardı. Bu durumun temel nedeni ise Samsung’un şirket tarihindeki en zor günlerini geçiriyor olmasıydı.

Bilindiği üzere Samsung, yaklaşık bir ay önce son model akıllı telefonu Galaxy Note 7’yi piyasaya sürmüştü. Şirket tarihinin en başarılı telefonu olarak adlandırılan ürün,­ neredeyse Samsung’un “sonu” oluyordu. Piyasaya sürülmesinin üzerinden henüz iki hafta geçmesinin ardından şirket, Galaxy Note 7’nin hem üretimini hem de satışını durdurmak zorunda kaldı. Büyük umutlarla tanıtılan ürünün, fazla ısındığı ve sonucunda ateş aldığı açıklanmıştı. Yaşanan bu gelişmenin ardından şirketin piyasa değerinde şok düşüş yaşanmış ve yatırımcılar endişeye kapılmışlardı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Tam da bu noktada, şirketin yılın üçüncü çeyreğine ilişkin bilançosu oldukça merak ediliyordu. Silikon vadisinin devlerinden olan Samsung’un yaşadığı zorlu süreç içerisinden başarılı bir şekilde çıkıp çıkamayacağı, ilgi çekici bir hikayeye dönüşmüştü. Şirketten yapılan açıklamaya göre; 2016’nın üçüncü çeyreğinde karı, yüzde 17 oranında sert düştü. Uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerde, sorunlu ürün olan Note 7’nin Samsung’un kar oranını baskıladığını dile getirdiler. Ayrıca şirketin net karı, bu çeyrekte 4.41 trilyon wona yani 3.9 milyar dolar seviyesine kadar geriledi. Seoul’de işlem gören Samsung hisse senetleri ise açıklanan verilerin ardından, yüzde 1.9 düşerek 1,567,000 wona kadar geriledi.

Samsung’un en büyük rakibi Apple’ın kar oranları nasıldı?

Bilindiği üzere teknoloji dünyasının iki devi arasındaki rekabet, uzun yıllardır sürmekte. Kıyasıya yaşanan mücadeleden genellikle yatırımcılar karlı çıkmaktalar. Bu noktada Samsung’un yaşadığı zorlu günlerden dolayı, Apple’ın üçüncü çeyrekte kar oranını büyük ölçüde arttıracağı tahmin edilmekteydi. Ancak beklentiler karşılanmadı ve Apple, yılın üçüncü çeyreğinde tüm yatırımcılarını hüsrana uğrattı. Apple’ın bilançosuna ilişkin tüm ayrıntılara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Böylelikle iki dev şirket, yılın üçüncü çeyreğinde birbirlerine karşı net bir üstünlük kuramadılar.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.