Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Norveç’ten Yeni Savaş Önlemi: Ordu Yüksek Seviye Alarma Geçti!

Norveç hükümeti, Rusya ile Ukrayna arasında süren savaşın gidişatına bağlı olarak ordusunu yüksek seviye alarm durumuna geçirdi. Detaylar haberde;
Norveç’ten Yeni Savaş Önlemi: Ordu Yüksek Seviye Alarma Geçti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Norveç hükümeti, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Salı gününden itibaren ülke ordusunun yüksek düzeyde alarm durumuna geçeceğini duyurdu. Daha fazla personeli operasyonel görevlere taşıyacağını ve Ukrayna’daki savaşa karşılık olarak hızlı seferberlik gücünün rolünü artıracağını da belirtti.

Bunun yanı sıra Norveç Savunma Bakanı Eirik Kristoffersen, ABD yapımı yeni P-8 Poseidon denizaltı avcısı deniz devriye uçağı filosu ile ilgili bir açıklama yaptı. Filonun, başlangıçta planlanandan daha hızlı bir şekilde düzenli operasyona sokmaya çalışılacağını söyledi.

Ordunun faaliyet gösterdiği alarm ölçeği de sınıflandırıldı. Ancak, hükümet yetkilileri seviyenin tüm detayını vermedi.

Kristoffersen: Belirsizlikler Nedeniyle Önlemlerimizi Yükseltiyoruz

Kristoffersen, Reuters’e verdiği demeçte, ülkeye karşı şu anda kararı tetikleyen somut bir tehdit olmadığını belirtti. Ancak “belirsizliklerin” toplamının, yetkilileri ülkenin askeri hazırlık durumunu yükseltmeye yönelttiğini ifade etti.

Konuşmasının devamında “Ukrayna sınırlarında sürmekte olan savaşta bir tırmanış gördük. Norveç olarak, Ukrayna kuvvetlerini eğitiyoruz. Ukrayna savaşının seyri Rus seferberliği ile değişti” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Süreç En Az Bir Yıl Sürecek

Baltık Denizi’nde gaz patlaması ve Kuzey Denizi platformlarında insansız hava aracı faaliyeti yaşadıklarını vurgulayan isim, yükseltilmiş seviyenin bir yıl, “muhtemelen daha fazla” sürmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.

Alınan bu kararlar doğrultusunda silahlı kuvvetler eğitime daha az, operasyonel görevlere daha fazla zaman ayıracak. Hızlı bir seferberlik gücü olan Home Guard, daha aktif bir rol oynayacak.

Kristoffersen ayrıca hava kuvvetlerinin F35 savaş uçaklarıyla ABD’deki eğitimi iptal ettiğini ve onları Norveç’te tutmayı tercih ettiğini de belirtti.

Norveç Başbakanı’ndan Tehdit Vurgusu

Başbakan Jonas Garh Stoere ise verdiği demeçte “Ukrayna’da savaşın devam etmesi ve Rusya’nın Ukrayna’ya uluslararası desteği zayıflatma girişimleri, Norveç dahil Avrupa’daki tüm ülkelerin hibrit tehditlere maruz kaldıklarını düşünmeleri gerektiği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Norveç, 26 Eylül’de İsveç ve Danimarka sularında Kuzey Akım boru hatlarındaki sızıntıların ardından açık deniz platformlarını ve karadaki tesisleri korumak için ordusunu ilk kez konuşlandırdı. İngiliz, Hollanda, Fransız ve Alman silahlı kuvvetlerinden destek aldı.

NATO üyesi Norveç, Kuzey Kutbu’nda Rusya ile yaklaşık 200 km’lik (125 mil) bir kara sınırını ve geniş bir deniz sınırını paylaşıyor.

5.4 milyon nüfuslu İskandinav ülkesi, Rusya akışındaki düşüşün ardından şu anda Avrupa Birliği’nin en büyük doğal gaz ihracatçısı konumunda. Tüm AB ithalatının yaklaşık dörtte birini karşılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.