Yatırım yapmaya başla!

Norveç Merkez Bankası Dijital Para Testlerine Başlayacağını Açıkladı

Norges Bank dört yıldır dijital paraları araştırıyordu.
Norveç Merkez Bankası Dijital Para Testlerine Başlayacağını Açıkladı

Kripto para piyasası sürekli büyüyor ve ülkeler dijital para çalışmalarına hız vermeye başladı. Daha önce Çin ve Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere pek çok ülke dijital para çalışmalarına başladıkları haberleri ile gündeme gelmişti. Son olarak Norveç merkez bankası uzun yıllar süren araştırmaları ardından dijital para birimi için harekete geçiyor.

Norges Bank bünyesindeki çalışma grubunun tavsiyeleri üzerine önümüzdeki 2 yıl içerisinde dijital para testleri gerçekleştireceğini duyurdu. Merkez bankası parası, ödeme sistemine, bir CBDC yayınlayarak daha fazla muhafaza etmek ve geliştirmekle ilgili olabilecek bir dizi önemli özellik sağlıyor.

Açıklamada CBDC yayınlamanın uygun olup olmadığına karar verilmesi için ek bilgiler gerektiğine yer verildi. Norges Bank ilk olarak parasal sisteme güveni sağlamak için 2018’de kendi ulusal kripto para birimini başlatmayı değerlendirmeye aldı.

Teknik testin amaçlarından biri, Norveç’te bir CBDC’yi uygulamaya koymaya uygun hale gelirse tercih edilen bir çözüm bulmak olmakta. Dünyanın her yerindeki ülkeler, ulusal dijital para birimlerini geliştirme çabalarını artırıyor. Bu haftanın başlarında, İngiltere Merkez Bankası, dijital bir sterlin yaratılmasına neden olabilecek ön CBDC çalışmalarının başladığını duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum