Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Norveç ABD’den 500 Milyon Dolarlık Füze Aldı

Rusya’nın fitilini ateşlediği savaş fişeği, ülkeleri özellikle ABD ile askeri anlaşma yapmaya itti. Norveç, tarihinin en büyük askeri anlaşmasını ABD ile imzaladı.
Norveç ABD’den 500 Milyon Dolarlık Füze Aldı
Yorum

Dünya üzerinde askeri gerilimler sürerken, Norveç tarihindeki en büyük askeri anlaşmaya imza attı. Rusya’nın komşusunun F-35 savaş uçakları için ABD’den füze satın aldığı öğrenildi. İki ülke arasındaki askeri sözleşmenin 500 milyon dolar değerinde olduğu açıklandı.

Konuya ilişkin açıklama, Norveç Savunma Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, Oslo’nun Washington ile F-35 savaş uçakları için AMRAAM-D havadan havaya füzelerin satın alınmasını içeren sözleşme imzaladığını açıkladı.

Ülke tarihindeki rekor sözleşmenin önemini dile getiren Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram, “Bu hem Norveç’in savunma kabiliyeti hem de Norveç-ABD işbirliği açısından çok önemli bir anlaşma” dedi.

Savaş Uçakları Birincil Silah Olarak Kullanılacak

Norveç’in askeri yatırımlara daha fazla yoğunluk vermesini olumlu bir gelişme olarak gören Gram, ülkesinin büyük çaplı füzelere erişiminin olmasının ve F-35’lerin potansiyelinin artırılmasının savunmayı güçlendireceğine dikkat çekti.

Norveç Savunma Bakanı, “Orta menzilli havadan havaya füzeler tedarik ediyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” şeklinde ifadede bulundu.

İmzası atılan sözleşmedeki füzelerin 2028 yılına kadar tesliminin yapılacağını ekledi. Savaş uçaklarının gelecek dönemde birincil silah olarak kullanılacağını paylaştı.

Türkiye F-35 Programından Çıkarılmıştı

2017 yılında Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alan Türkiye’nin NATO üyeliği ve ABD ile ilişkilerinde problem doğmuştu. Dönemin ABD Başkanı Donald Trump, yaptırım olarak Türkiye’yi F-35 programından çıkarma kararı almıştı.

ABD Savunma Bakanlığı ise Ankara’nın seçim yapması gerektiğini söyleyerek, Türkiye’nin hem S-400 hem de F-35’lere sahip olamayacağını bildirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu