Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nomura’dan Döviz Riski Uyarısı: Listede Türkiye Var

Finans devi Nomura, Türkiye’nin yakın gelecekte bir döviz riski ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu. Ayrıntılar şöyle...
Nomura’dan Döviz Riski Uyarısı: Listede Türkiye Var
Yorum

Japonya merkezli finans şirketi Nomura, Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Sri Lanka ve Romanya’nın gelecek 12 ay içinde kur krizi riskiyle karşı karşıya kalacağını öne sürdü. Ülkelerin her biri, bankanın “Damocles” göstergesinde 100’ün üzerinde puan aldı ve bu, para birimlerinin erimesine karşı savunmasız olduklarının bir işareti.

Tokyo merkezli şirket, modelinin 1996’dan bu yana 61 gelişmekte olan piyasa para birimi krizinin yüzde 64’ünü tahmin etmeye yardımcı olan sekiz göstergeyi bir araya getirdiğini söyledi. Nomura, diğer yerlerde Şili, Macaristan ve Brezilya’nın puanlarının kriz eşiğine yakın olduğuna dikkat çekti.

Covid-19 pandemisi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve küresel fiyat baskıları, gelişmekte olan ülkelerde ekonomik temellerdeki eşitsizliği genişletirken, bazı ülkelerin mali durumlarını sarstı ve onları son derece negatif reel faiz oranlarıyla baş başa bıraktı.

Nomura’nın Singapur merkezli ekonomistleri, Şili ve Brezilya’nın faiz oranlarını düşürmeye başladığını, yatırımcıların gelişen piyasa risklerine daha fazla dikkat ederek daha ayrımcı davranabileceğini söyledi.

Nomura ekonomistleri, Türkiye ve Sri Lanka yakın zamanda krizler yaşamış olsalar da, Damocles modelinin “henüz kontrolden çıkmadıklarını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%