Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bir Zamanların Efsane Telefon Üreticisi Nokia Tuşlu Telefondan Vazgeçmiyor

Akıllı telefonlar piyasada yer almadan önce pazardaki en büyük paya sahip olan Nokia, tuşlu telefon ile gündeme geldi. Görselleri ortaya çıkan telefonun Android tabanlı işletim sistemine sahip olduğu görülüyor.
Bir Zamanların Efsane Telefon Üreticisi Nokia Tuşlu Telefondan Vazgeçmiyor
HABER GİRİŞ

Akıllı telefonlar hayatımıza gireli yaklaşık 10 sene oluyor. Ancak cep telefonlarının çok daha eskiye dayanıyor. Symbian işletim sistemine sahip Nokia cep telefonları ise milyonlarca kişi tarafından kullanılan ürünlerin başında geliyordu. Akıllı telefonların piyasada yerini alması ile beraber Nokia, Lumia serisi telefonlar ile sahneye çıktı. Ancak şirketin Apple, Samsung, Huawei gibi devler ile rekabet ettiğini söylemek çok zor.

Bugün cep telefonu sahnesinde az da olsa tuşlu telefonlara rastlamak mümkün. Akıllı telefonlardan önce KaiOS işletim sistemine sahip cihazlar olduğu biliniyor. Bugün halen az sayıda üründe KaiOS işletim sistemini bazı tuşlu telefonlar kullanılmakta. Son olarak çıkan bilgilere göre Nokia’nın tuşlu telefon merakının bitmiş değil. Şirket Android işletim sistemini üreteceği tuşlu telefonda yer vermeyi planlıyor.

Nokia’nın Tuşlu Telefon Merakı Bitmek Bilmiyor

Nokia’nın Tuşlu Telefon Merakı Bitmek Bilmiyor

Ortaya çıkan son haberler Finlandiya merkezli teknoloji devinin tuşlu telefonlara olan ilgisinin sürdüğünü gösteriyor. Şirket Android işletim sistemine sahip 17 tuşu olan yeni bir telefon geliştiriyor. Nostalji meraklılarının dikkatini üzerine toplayacak cep telefonunda dokunmatik ekran yer almayacak ve sadece tuşlarla kontrol edilecek. Ortaya çıkan görsellerde Chrome, YouTube, Asistan gibi Google’ın uygulamalarının varlığı göze çarpıyor.

Buradan görüldüğü üzere Nokia’nın yeni ürününde Android işletim sistemi yüklü olması bekleniyor. Android’in açık kaynak kodlu olması pek çok farklı yapıya sahip cihaza göre uyarlanmasını mümkün kılıyor. Son derece küçük bir ekran ve kontrollerin tuşlar ile sağlanması kullanım deneyimini olumsuz etkileyecektir.

GCM Yatırım Banner

Yeni nesil amiral gemisi telefonlar sahip olduğu teknolojileri bir üst boyuta taşırken Nokia’nın tuşlu bir ürün ile pazarda nasıl performans göstereceği ise merak konusu. İşletim sistemi olarak KaiOS mu yoksa Android mi olacak bu da akıllarda yer alan bir başka soru işareti olmakta. KaiOS işletim sisteminin Google ile ortak geliştirildiği ve Android tabanlı olduğu biliniyor.

Tuşlu Telefon Geliştirme Sürecinde

Tuşlu Telefon Geliştirme Sürecinde

Gelen görseller Nokia’nın tuşlu telefonunun henüz geliştirme sürecinde olduğunu gösteriyor. Paylaşılan görseller ismini açıklamak istemeyen bir kullanıcı tarafından paylaşılırken, Android tabanlı bir işletim sistemi olduğu tahmin ediliyor. KaiOS işletim sisteminin de Android gibi Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu olduğunu hatırlatmak lazım. Bu durumun netliğe kavuşması için Nokia’nın resmi tanıtımını beklemek gerekiyor.

Cihazın dış görünüşüne bakıldığında kullanıcıya çok fazla bir şey vaad etmediğini söyleyebiliriz. Kullanım deneyimi açısından basit ihtiyaçlara yönelik bir cihaz olduğu ve fiyatının da piyasadaki modellere göre epey düşük olacağı düşünülebilir. Önümüzdeki günlerde Nokia’nın tuşlu telefonuna dair resmi açıklamalar yapması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın