Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nokia Rusya’dan Ayrılıyor! Şirket Ericsson’dan Bir Adım İlerde

Finlandiya merkezli telekom devi Nokia, ülkeden çıkıyor. Şirket CEO'suna göre Nokia bu adımıyla rakibi Ericsson'dan bir adım önde. İşte detaylar;
Nokia Rusya’dan Ayrılıyor! Şirket Ericsson’dan Bir Adım İlerde
HABER GİRİŞ

Rusya’dan çıkış yapan şirketlerin sayısına her gün bir yenisi eklenirken Nokia da gruba katıldı. Nokia CEO’su Pekka Lundmark, Reuters’a verdiği demeçte, şirketin Rusya pazarından çekildiğini söyledi.

Lundmark, bu hamlesiyle Pazartesi günü ülkedeki işini süresiz olarak askıya aldığını söyleyen rakibi Ericsson’dan bir adım daha ileri gittiğini ekledi.

Ericsson, dünkü açıklamasında Şubat ayı sonlarında Rusya’daki müşterilere yapılan tüm teslimatları askıya aldığını anımsatarak son olaylar ve Avrupa Birliği yaptırımları ışığında, şimdi Rusya’daki müşterileriyle olan etkilenen işini süresiz olarak askıya alacağını duyurdu.

Telekomünikasyon dahil birçok sektör, insani veya ilgili gerekçelerle bazı yaptırımlardan muaf tutulmuş olsa da Nokia, Rusya’dan ayrılmanın tek seçenek olduğuna karar verdiğini bildirdi.

CEO Pekka Lundmark da bu duruma atıfla; “mevcut koşullar altında ülkede devam etmek için herhangi bir olasılık görmüyoruz” dedi. Lundmark, Nokia’nın çıkış sırasında müşterilere destek vermeye devam edeceğini ve bu aşamada geri çekilmenin ne kadar süreceğini söylemenin mümkün olmadığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Nokia’nın Kasım ayında açıklanan ve Rusya’nın YADRO ile 4G ve 5G telekom baz istasyonları inşa etmek için bir ortak girişim kurma planını uygulamayacağını dile getirdi.

Nokia, Rus pazarından çıkış kararının 2022 görünümünü etkilemesini beklemezken ilk çeyrekte yaklaşık 100 milyon euro tutarında bir provizyona yol açacağı bilgisini verdi.

Nokia’nın Rusya’dan ayrılma kararının yaklaşık 2 bin işçiyi etkileyeceğini söyleyen CEO, bazılarına dünyanın başka yerlerinde iş teklif edilebileceğini aktardı. Ancak ülkede tekrar iş yapmayı düşünmenin mümkün olabilmesi için çok şeyin değişmesi gerekeceğini de vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın