Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nobelli Ekonomist: FED’in Daha Fazla Faiz Artırmasına Gerek Yok

Nobel ödüllü iktisatçı Pissarides, FED’in faiz artırımlarına devam etmeden önce atılan adımların etkisinin izlenmesi gerektiğini söyledi.
Nobelli Ekonomist: FED’in Daha Fazla Faiz Artırmasına Gerek Yok
HABER GİRİŞ

Nobel ödüllü ekonomist Christopher Pissarides, ABD Merkez Bankası’nın (FED), faiz konusunda atacağı adımlara yönelik tahminlerini paylaştı. Bankanın önümüzdeki aylarda faizleri artırmaya devam etmesine gerek olmadığını söyledi.

Politika yapıcıların bunun yerine enflasyonla mücadelede bir nefes almaya bakmaları gerektiğini ifade etti.

Alınan kararların tam etkisini göstermesinin zaman aldığını, bu nedenle enflasyonun doğru yönde ilerlediği ve faiz oranlarının yüksek olduğu göz önüne alındığında, biraz bekleyip ondan sonra hareket etmenin daha doğru olacağını söyledi.

“Enflasyon düşüyor, işgücü piyasası eskisi kadar sıkı değil ya da en azından daha da sıkılaşmıyor. Bu yüzden bu yönde enflasyonist bir baskı olacağını düşünmüyorum” diyen Nobel ödüllü iktisatçı, her şekilde FED’in daha fazla faiz artışı yapmasına gerek olacağını düşünmediğini sözlerine ekledi.

Bazı ekonomistlerin ve yatırımcıların düşüncelerine zıt bir görüşte olduğunu ancak faiz artırımlarının etkisini görmek için biraz sabra ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Yüzde 3 Enflasyon da Sorun Yaratmaz

FED, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için Mart 2022’den bu yana faiz artışı yapıyor. Bu hafta açıklanan verilere göre yıllık enflasyon yüzde 3’e geriledi.

Pissarides, yüzde 2 hedefi yerine yüzde 3 civarında enflasyonla devam etmenin, ABD ekonomisi için sorun yaratmayacağını söyledi.

Bunun son derece küçük bir fark olduğunu ifade eden isim, işletmelerin eninde sonunda oraya gidileceğini bilmeleri ve uzun vadeli yatırım planlarını sürdürmeleri gerektiğini ekledi.

Enflasyonun tahminlerin altında gelmesinin ardından 26 Temmuz toplantısı için faiz artışı beklentisi bir miktar azalmıştı. Ancak FED yetkililerinin güvercin tondan uzak olan konuşmaları sonrasında beklenti yeniden yükseldi.

Şu anda FED faiz görüntüleme aracı yüzde 94,9 olasılıkla 25 baz puanlık faiz artışı olacağını işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın