Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nisan’ın En Aktif Küresel Hisseleri, Salgının Sektörlere Etkisini Gösterdi

Koronavirüsün küresel borsalarda yarattığı etkiler, yatırımcıların hisse ilgilerine göre daha net belli olmaya başladı.
Nisan’ın En Aktif Küresel Hisseleri, Salgının Sektörlere Etkisini Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2020 yılının başından beri küresel borsalarda düzensiz dalgalanmalar yaşanıyor. Koronavirüs pandemisi ise bu dalgalanmaların en önemli nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan virüs, henüz etkisini yitirmiş değil.

Tüm dünyada uygulanan karantinalar nedeniyle de ekonomilerde resesyon beklentisi artıyor. Borsalar ise bu beklentiler etrafında dalgalı bir deniz gibi seyrediyor. Yatırımcıların Nisan ayında en çok ilgi gösterdiği hisseler ise salgının sektörlere etkisini daha iyi gösterdi.

Şimdi dünya çapındaki en aktif hisse senetlerini inceleyelim:

Tesla – 20,3 Milyon Hisse İşlem Hacmi

Tesla - 20,3 Milyon Hisse İşlem Hacmi
Görsel Kaynak: Market Insider

Tesla hisselerinin, 15 Nisan’da gösterdiği hızlı büyüme şaşkınlık yaratırken, iki günde yüzde 9,3 oranında değer kazandı. Bu yükselişten önce Goldman Sachs, Tesla hisseleri için “satın al” derecesi ve 12 aylık hedef fiyatı 864 dolara olarak açıklamıştı.

Goldman’ın açıkladığı seviye mevcut seviyenin yüzde 10’dan daha fazla yukarıda olmasıyla hisseler ilgi görmeye başladı. Son 3 aylık ortalama işlem hacmi 21 milyon civarında gerçekleşti. Böylece Nisan ayında en çok işlem gören hisseler listesine girmeyi başardı.

GCM Yatırım Banner

Tesla hisseleri her ne kadar hızlı bir yükseliş kaydetse de geleceğe yönelik çok fazla belirsizliğe sahip. Şirketin net faaliyet marjı, yüzde -3,5 düzeyinde. Yatırılan sermayenin getirisi ise yüzde -4,89 seviyesinde bulunuyor.

Bilanço verilerindeki acınacak tabloya ek olarak salgın nedeniyle Kuzey Amerika’daki arabalara olan talebin keskin bir şekilde daralması da hisselere iyimser bakmayı engelliyor.

Amazon – 6,8 Milyon Hisse İşlem Hacmi

Amazon - 6,8 Milyon Hisse İşlem Hacmi
Görsel Kaynak: Market Insider

Amazon hisselerinin bu süreçte tek gerçek kazanan olduğu biliniyor. Diğer şirketler talepteki daralmadan endişe duyarken, Amazon siparişlerdeki artışla baş etmek için 75 bin kişiyi işe aldı. Bezos ise 3,5 ayda servetine 24 milyar dolar daha katmıştı.

Amazon hisseleri, Nisan ayının başından şu ana kadar yüzde 23,5 oranında arttı. 1949 dolardan 2408 dolara kadar yükseldi. Günlük ortalama işlem hacmi ise 6,8 milyon hisseye ulaştı.

Wall Street analistleri tarafından Ocak ayında beklenen 2400 dolarlık hedef fiyatı aştı. Bazı uzmanlar ise hedef fiyatı 2700 dolara çıkarttı. Dolayısıyla bu durum Amazon’un cazip bir hisse olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Yine de gelecek aylarda güçlü bir oynaklık gerçekleşmesi mümkün görülüyor. ABD ve Avrupa’daki bazı kısıtlamaların, Mayıs 2020’de hafifletilmesi ve Haziran ayında daha fazla yeniden açılış yapılması planlanıyor.

Netflix – 8,7 Milyon Hisse İşlem Hacmi

Netflix - 8,7 Milyon Hisse İşlem Hacmi
Görsel Kaynak: Market Insider

Netflix, dünyadaki karantina süreci boyunca abone sayısını artırırken, kârını da yükseltmeyi başardı. Karantina sürecinde Google Trends dünya genelinde Betflix için yapılan aramaların sayısında görülen ciddi artışı gösteriyor.

Şirketin abone sayıları ise yapılan ziyaretlerle birlikte iki katına çıktı. Dolayısıyla bu abonelik artışı, hisse için ilgiyi artıyor.

Netflix hisseleri Nisan ayında yüzde 16,9 artışla 439 dolara ulaştı. Günlük işlem hacmi ise son 3 ayda ortalama 8,3 milyon hisse olarak açıklandı.

Netflix’in net marjı yüzde 9,3 düzeyinde. Ancak aktif getirisi şu anda yüzde 6,10 seviyesinde bulunuyor. Uzmanlar hisseler için çoğunlukla “satın al” derecesine işaret ediyor.

Yine de bazı risklerin söz konusu olduğu söyleniyor. Şirket, kazançlarının büyük bir bölümünü aktif genişleme stratejisine yatırıyor. Aynı zamanda kendi yapımı olan şov ve filmlere de yatırım yapıyor. Temettü ödemesi yapmamasına dikkat çekilirken, 12,4 milyar dolarlık borcu olduğu da belirtiliyor.

Aynı zamanda Stranger Things ve The Witcher gibi en popüler dizilerin prodüksiyonları durdu. Eğer karantinalar daha uzun süre devam ederse yeni sezonlar ertelenir ve şirket abone kaybedebilir.

Boeing – 24,2 Milyon Hisse İşlem Hacmi

Boeing - 24,2 Milyon Hisse İşlem Hacmi
Görsel Kaynak: Market Insider

Duran uçuşlar nedeniyle havacılık sektörü, koronavirüsten en çok canı yanan sektör oldu. Hem ülkemizde hem de dünya genelinde bunu net bir şekilde görebiliyoruz.

Boeing, koronavirüs pandemisinden oldukça sert etkilendi. 2020’nin başından bu yana hisseleri yüzde 58 düşüş kaydetti. Bu oran, S&P ortalamasının yüzde – 14,1’inden çok daha kötü demektir.

Nisan ayında BA hisseleri, yüzde 10 değer kaybetti. İşlem hacmi ortalama 21,8 milyon oldu. Bunun nedeni, kısmen ilk çeyrekte düşük teslimat rakamları oldu. 2019 yılının ilk çeyreğinde 149 teslimata karşılık, bu çeyrekte sadece 50 uçak teslimatı gerçekleştirdi.

Boeing, ilk çeyrek verilerini 29 Nisan’da açıklayacağını duyurdu. Hiç kimse pozitif bir beklenti içerisinde değil. Ancak yine de bazı iyimser gelişmeler ufukta görülüyor. 17 Nisan’da Boeing, Mayıs itibarıyla Washington eyaletindeki tesisinde üretime devam edeceğini duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.