Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

COVID-19 Krizinden Faydalanan Bezos, 3.5 Ayda 24 Milyar $ Kazandı

Salgın nedeniyle milyonlar işsiz kalırken Jeff Bezos, kriz sırasında Amazon'un müşteriler için ne kadar önemli hale geldiğini anladı. İşte haberin detayları;
COVID-19 Krizinden Faydalanan Bezos, 3.5 Ayda 24 Milyar $ Kazandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs ABD’de milyonlarca kişiyi işsiz bırakırken Jeff Bezos’un serveti her geçen gün artıyor. Öyle ki birçok milyarder para kaybederken dünyanın en zengini Bezos, yılbaşından bu yana servetine 24,9 milyar dolar ekleyerek 140 milyar dolara ulaştı.

Dev şirketi Amazon’un hisselerine bakıldığında da yılbaşından bu yana gerçekleşen yükseliş açıkça görülüyor. 2 Ocak’ta 1898 dolardan kapanan hisseler 15 Mart’ta 2307 dolardan kapanış yapmış. Yani pandeminin Amazon’u kötü yönde değil iyi yönde etkilediği açıkça anlaşılıyor.

Çünkü salgın nedeniyle insanlar evlerine kapandı ve insanların yöneldiği online alışverişle birlikte e-ticaret şirketi Amazon’un siparişleri arttı.
Amazon Hisse Performansı
Kaynak: Yahoo! Finance

Bugün yayınlanan yıllık hissedar mektubunda da Bezos, şirketin bugüne kadar koronavirüs pandemisine nasıl tepki verdiğini detaylandırdı. Mektubuna; “COVID-19 krizinden öğrendiğimiz bir şey, Amazon’un müşterilerimiz için ne kadar önemli hale geldiği” ifadeleriyle başlayan Bezos, bu sorumluluğu ciddiye aldıklarını ve bu zor zamanlarda ekiplerinin müşterilere yardım etmek için yaptığı işlerden gurur duyduklarını belirtti.

Amazonluların insanların kapılarına ihtiyaç duydukları şeyleri teslim etmek için 24 saat çalıştıklarını ve temel ürünler için talebin yüksek olduğunu söyledi.

Jeff Bezos Yıllık Hissedar Mektup Fakat bu artışın öngörülebilir bir zamanda gelmediğini, tedarikçiler ve dağıtım ağları için büyük zorluklar yarattığını ekledi. Temel ihtiyaçların, medikal malzemelerin ve diğer kritik ürünlerin stoklanması ile dağıtımına öncelik verdiklerini anlatarak bu durumla nasıl başa çıktıklarından bahsetti. Bahsettiği hizmetleri sunarken çalışanların ve dünya çapındaki partnerlerinin güvenliğine odaklandıklarını ekledi.

Mağazaların dezenfekte edilmesinden çalışanlara verilen eğitime kadar pek çok önleme değinen Bezos, çalışanları düzenli olarak virüs testine tabi tutabileceklerini kaydetti.

Amazon Çalışan Düzenli Test Yapmaya Başlayacak Amazon.com ya da Alexa aracılığıyla kullanıcıların koronavirüs kriziyle ilgili kuruluşlara doğrudan bağış yapabildikleri bilgisini de verdi. Seattle’da yaşlı ve tıbben korumasız nüfusa yemek dağıtmak için bir catering firmasıyla ortaklık yaptıklarını, Seattle Devlet Okulları öğrencileri için 8200 laptop bağışladıklarını dile getirdi.

İklim değişikliğiyle ilgili yaptıkları çalışmalara da değinen Bezos, karbondan arınma planları doğrultusunda Michigan merkezli elektrikli araç üreticisi Rivian’dan 100.000 adet elektrikli dağıtım kamyonu almayı planladıklarını aktardı.

“Şimdilik, zamanım ve düşüncelerim COVID-19 ve bunun ortasındayken Amazon’un nasıl yardım edebileceği üzerine odaklı olmaya devam ediyor” diyen Bezos, planları ve şirketin yaptıklarıyla servetini nasıl bu kadar artırdığını kanıtladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu