Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

New York Times: Ukrayna Savaş Esirlerini İnfaz Etti

Amerikan basınında gündem olan bir haber, savaş suçu oklarını Rusya’dan Ukrayna’ya yöneltti. Ukrayna’nın savaş esirlerini infaz ettiği iddia edildi.
New York Times: Ukrayna Savaş Esirlerini İnfaz Etti
HABER GİRİŞ

Amerikan basını, Rusya-Ukrayna çatışmasına dair dikkat çekici bilgiler sunmaya devam ediyor. Son bilgilerde, dünya kamuoyunda savaş mağduru olarak gösterilen Ukrayna’nın muhatap olduğu iddialar, savaşın gerçek yüzünü gösterdi. New York Times (NYT) gazetesi, Ukraynalı askerlerin Rus savaş esirlerini öldürdüğüne ilişkin bir haber paylaştı.

New York Times ulaştığı bilgiler doğrultusunda, silahlarını bırakan en az 11 Rus savaş esirinin Ukraynalı askerler tarafından öldürüldüğüne ilişkin internette yayılan videoları doğruladığını dünya kamuoyuyla paylaştı.

Doğruluğu teyit edilen videoların Ukrayna’nın Rus kuvvetlerinin elinden geri aldığı Luhansk bölgesindeki Makiivka köyünde çekildiği açıklandı.

Köyde çekilen görüntülerin uydu görüntüleriyle karşılaştırıldığı ve bir çiftlik evinde infazların yaşandığı doğrulandı.

Haberde, kimi videoların ise Ukrayna yanlısı bir Telegram hesabının 12 Kasım tarihinde paylaştığı 4 drone videosunun kesiti olduğu bilgisi de yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Konuya ilişkin NYT’ye konuşan İnsan Hakları için Doktorlar (PHR) grubu danışmanı Doktor Rohini Haar, öldürülen askerlerin fiilen savaş esiri olduklarını belirterek şöyle konuştu:

“Çoğu kafalarından vurulmuş gibi görünüyor. Kan göletleri var. Onları almak veya yardım etmek için hiçbir çaba gösterilmemiş gibi.”

Ukrayna Savaş Suçlusu mu?

Rus işgaline 9 aydır direnç gösteren Ukrayna’nın son videolardaki suçlamaların ardından savaş suçu işlemiş olduğuna ilişkin eleştiriler yüksek sesle konuşulmaya başlandı.

Utrecht Üniversitesi’ndeki savaş suçları kovuşturma uzmanı Iva Vukusiç ise konuya dair değerlendirmede bulundu.

Ukrayna birliklerinin savaş suçlusu olduğuna ilişkin çıkarımın videolar üzerinden yapılamayacağını belirterek, “Videolara bakarak anlamak zor” dedi.

BM İnsan Hakları Ofisi sözcüsü Marta Hurtado ise videolar gündeme geldiğinde Cuma günü İngiliz haber ajansı Reuters’a verdiği demeçte, videolardan haberdar olduklarını ve araştırma yaptıklarını söyleyerek şöyle ifadede bulunmuştu:

“Savaş dışı insanların yargısız infaz iddiaları derhal, eksiksiz ve etkili bir şekilde soruşturulmalı ve failler hesap vermelidir.”

Gelişmeler sıcaklığını korurken Rusya Savunma Bakanlığı, geçen hafta yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusundan askerlerin, esir olarak tutulan ondan fazla Rus askerini kasıtlı olarak kafalarından vurarak infaz ettiğini ileri sürmüştü.

İddialara ilişkin Rusya Soruşturma Komitesi tarafından açılan soruşturma sürüyor.

ABD İstihbaratı Dugina Suikastında Ukrayna’yı Hedef Göstermişti

Ukrayna, benzer bir suçlamanın daha muhatabı olmuştu. Yine NYT’de yer alan habere göre Amerikan istihbaratı, 20 Ağustos tarihinde Moskova’da suikasta uğrayan Daria Dugina’nın ölüm emri için Kiev’i işaret etmişti.

Rus lider Vladimir Putin’in yakını olarak gösterilen ünlü Rus siyaset uzmanı Aleksandr Dugin’in kızı Dugina’nın aracının infilak ettirilmesinin arkasında Ukrayna hükümetinin olduğu ileri sürülmüştü. Benzer iddiayı Rusya tarafı da gündeme getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın