Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

New York Fed: Küresel Tedarik Zincirindeki Baskılar Azalıyor

New York FED Verileri, tedarik zincirindeki baskılar, Mayıs ayında azalmaya devam etti. Düşen veri enflasyon üzerindeki baskıyı azaltma özelliğine sahip. Detaylar geliyor…
New York Fed: Küresel Tedarik Zincirindeki Baskılar Azalıyor
HABER GİRİŞ

New York Fed tarafından paylaşılan son rapora göre, tedarik zinciri baskıları Mayıs’ta sakinleşme belirtisi gösterdi. Bu gelişme, çalışma çevresinde artan enflasyon baskılarını yönlendirmeye yardımcı olan temel faktörlerden birinin daha da azaldığını gösteriyor.

Açıklamada, en son Küresel Tedarik Zinciri Baskı Endeksi’nin Nisan için revize edilen -1,35’ten -1,71’e gerilediği kaydedildi. Raporda, endekste yer alan dünyanın tüm bölgelerinde tedarik zinciri baskılarının ortalamanın altında olduğu belirtildi.

New York Fed küresel tedarik zinciri baskı endeksi
Kaynak: New York Fed

Banka, Mayıs ayında azalan baskıyı Büyük Britanya’daki birikmiş işlerden ve Tayvan teslimat sürelerinden kaynaklanan azalan katkılara bağladı. Bununla birlikte, Euro bölgesi teslimat süreleri ve birikmiş işler endeks üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturuyor.

Aralık 2021’de 4,31’lik bir okumayla zirveye ulaşan New York Fed endeksi, koronavirüs pandemisinin neden olduğu tedarik zinciri karışıklıkları çözüldüğü için istikrarlı bir şekilde geriliyor. Endeks, tedarik zinciri baskılarının büyük ölçüde çözüldüğünün ve bu noktadan bu yana istikrarlı bir şekilde düştüğünün bir işareti olarak Şubat ayında negatif bölgeye geçiş yaptı.

Tedarik zinciri baskıları, enflasyondaki artışta kilit rol oynamıştı. Bu durum Federal Rezerv başta olmak üzere çoğu merkez bankasını, fiyat baskılarını yeniden hizaya getirmek için agresif faiz artışlarına yöneltti.

GCM Yatırım Banner

Veriler son aylarda enflasyon baskılarının hafiflediğini gösteriyor. Bu durum FED’in gelecek haftaki toplantısında faiz artırımlarına ara vermesi beklentilerini artırıyor. Buna rağmen talep faktörlerinin enflasyon baskılarının temelini çok daha yüksek tutmaya devam etmesi, FED’in faiz yolculuğunu sona erdirmeyebilir.

FED bugüne kadar yaptığı faiz artırımları ile oranları yüzde 5.00-5.25 aralığına çıkardı. Bir sonraki toplantı 14 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek. CME FedWatch Tool’daki son verilere göre toplantıda faizlerin sabit bırakılması ihtimali yüzde 79 olasılıkla fiyatlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın