Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

New York Fed: Küresel Tedarik Zincirindeki Baskılar Azalıyor

New York FED Verileri, tedarik zincirindeki baskılar, Mayıs ayında azalmaya devam etti. Düşen veri enflasyon üzerindeki baskıyı azaltma özelliğine sahip. Detaylar geliyor…
New York Fed: Küresel Tedarik Zincirindeki Baskılar Azalıyor
Yorum

New York Fed tarafından paylaşılan son rapora göre, tedarik zinciri baskıları Mayıs’ta sakinleşme belirtisi gösterdi. Bu gelişme, çalışma çevresinde artan enflasyon baskılarını yönlendirmeye yardımcı olan temel faktörlerden birinin daha da azaldığını gösteriyor.

Açıklamada, en son Küresel Tedarik Zinciri Baskı Endeksi’nin Nisan için revize edilen -1,35’ten -1,71’e gerilediği kaydedildi. Raporda, endekste yer alan dünyanın tüm bölgelerinde tedarik zinciri baskılarının ortalamanın altında olduğu belirtildi.

New York Fed küresel tedarik zinciri baskı endeksi
Kaynak: New York Fed

Banka, Mayıs ayında azalan baskıyı Büyük Britanya’daki birikmiş işlerden ve Tayvan teslimat sürelerinden kaynaklanan azalan katkılara bağladı. Bununla birlikte, Euro bölgesi teslimat süreleri ve birikmiş işler endeks üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturuyor.

Aralık 2021’de 4,31’lik bir okumayla zirveye ulaşan New York Fed endeksi, koronavirüs pandemisinin neden olduğu tedarik zinciri karışıklıkları çözüldüğü için istikrarlı bir şekilde geriliyor. Endeks, tedarik zinciri baskılarının büyük ölçüde çözüldüğünün ve bu noktadan bu yana istikrarlı bir şekilde düştüğünün bir işareti olarak Şubat ayında negatif bölgeye geçiş yaptı.

Tedarik zinciri baskıları, enflasyondaki artışta kilit rol oynamıştı. Bu durum Federal Rezerv başta olmak üzere çoğu merkez bankasını, fiyat baskılarını yeniden hizaya getirmek için agresif faiz artışlarına yöneltti.

Veriler son aylarda enflasyon baskılarının hafiflediğini gösteriyor. Bu durum FED’in gelecek haftaki toplantısında faiz artırımlarına ara vermesi beklentilerini artırıyor. Buna rağmen talep faktörlerinin enflasyon baskılarının temelini çok daha yüksek tutmaya devam etmesi, FED’in faiz yolculuğunu sona erdirmeyebilir.

FED bugüne kadar yaptığı faiz artırımları ile oranları yüzde 5.00-5.25 aralığına çıkardı. Bir sonraki toplantı 14 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek. CME FedWatch Tool’daki son verilere göre toplantıda faizlerin sabit bırakılması ihtimali yüzde 79 olasılıkla fiyatlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu