Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

New York Fed İmalat Endeksi Ağustos’ta Şiddetli Düşüş Yaşadı

ABD'de New York Fed imalat endeksi, Temmuz’daki üç ayın en yüksek seviyesinden sonra Ağustos ayı beklentisinde şiddetli bir düşüş yaşadı. Ayrıntılar haberde;
New York Fed İmalat Endeksi Ağustos’ta Şiddetli Düşüş Yaşadı
HABER GİRİŞ

Amerikan Merkez Bankası (FED), 2022 Ağustos dönemine ilişkin New York Fed imalat endeksi verilerini açıkladı.

Verilere göre endeksin Ağustos ayı beklentisi 31,30 puana düştü. Temmuz ayı verisinde 11,10’luk üç ayın en yüksek seviyesinden sonra Ağustos için şiddetli bir düşüş beklentisi kayda geçti.

Ağustos ayı verisi, geçen yılın Mayıs ayından bu yana en düşük okuma oldu. Ayrıca Temmuz’daki 11,1 oranının ardından endeksteki en büyük ikinci aylık düşüş olarak gerçekleşti.

Ticari Faaliyetler Ağustos’ta Düştü

2-9 Ağustos tarihleri arasında yürütülen anket çalışmasından elde edilen verilere göre New York eyaletinde ticari faaliyetler keskin bir şekilde düştü.

Genel iş koşulları manşet endeksindeki Ağustos’taki kırk iki puanlık düşüşün ardından yeni siparişler ve sevkiyatlarda düşüş yaşandı.

GCM Yatırım Banner

Teslimat süreleri ise yaklaşık iki yıldan sonra ilk kez sabit kaldı ve stoklarda yükselme görüldü. İşgücü piyasası göstergeleri, istihdamda küçük bir artış yaşandığını ortaya çıkardı.

Gelecek dönem için firmaların altı ay içinde iş koşullarında fazla bir iyileşme beklemediği açıklandı.

New York Fed imalat endeksi, New York’ta yer alan imalat sektöründeki şirketlerden 200 yöneticinin katıldığı anket çalışmasından elde edilen verileri içeriyor.

Endekste sıfırın üzerinde değer, üretim faaliyetinin genişlediğini ve sektörde büyümeyi gösteriyor. Sıfırın altında gerçekleşen değer ise daralma yaşandığına işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.