Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

New York FED İmalat Endeksi 2 Yılın En Kötü Tablosunu Çizdi

New York FED Ocak ayı imalat endeksi açıkladı. ABD imalatının açıklanan raporu, beklentilerin çok altında kaldı. Detaylar haberin içerisinde;
New York FED İmalat Endeksi 2 Yılın En Kötü Tablosunu Çizdi
Yorum

Federal Rezerv Bankası (FED) tarafından New York eyaletinin Ocak ayı imalat endeksi açıklandı. FED’in New York Şubesi’nin açıkladığı endeks Ocak’ta eksi 32,9 olarak kaydedildi. Piyasa beklentileri endeksin eksi 8,7 yönündeydi.

Mayıs 2020’den beri en düşük okumayı kaydeden endekste analist beklentisi Ocak ayında toparlaması yönündeydi. Ancak ABD’nin imalatını yansıtan bu rapor, ülkenin güçlü iş gücü piyasası ile yavaşlayan reel ekonomisi arasındaki uçurumun açıldığına işaret etti.

Aralık ayında 11,2 olan imalat endeksi, Ocak’ta yaklaşık 22 puan fark bildirdi. Sevkiyat ve yeni siparişlerde önemli ölçüde azalma görüldü. İmalat stoklarında artış kaydedilirken, istihdam artışı durdu ve ortalama çalışma haftası kısaldı.

Yeni Siparişlerdeki Düşüş Dikkat Çekti

Yeni siparişler endeksi Aralık ayından yaklaşık yirmi sekiz puan düşerek Ocak’ta eksi 31,1 seviyesinde açıklandı. Sevkiyat endeksi de yaklaşık yirmi sekiz puan düştü ve Ocak’ta eksi 22,4 oldu.

Karşılanmayan siparişler endeksi ise eksi 14.3’e geriledi, söz konusu gerileme doldurulmayan siparişlerin daha düşük olduğunu vurguluyor. Teslimat süreleri endeksi sabit kaldı. Stoklar endeksi küçük bir artış ile 4,5 oldu.

Ankete katılan firmaların gelecek altı aylık görünüme ilişkin beklentileri, iş koşullarındaki iyileşmenin çok az olması yönünde. İyimserlik Aralık’taki 6,3 seviyesinden, Ocak’ta 8 seviyesine çıktı.

Üretim sektöründeki görünüme ilişkin bilgi veren imalat endeksi, kaydedilen değerin sıfırın üzerinde olması sektördeki büyümeye, sıfırın altında olması ise daralmaya işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu