Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

New York FED Açıkladı! ABD’de Kredi Talebi Düştü mü?

ABD Merkez Bankası New York Şubesi, 2023 yılına yönelik tüketici kredilerindeki başvuru ve limit artırım talebine yönelik verileri piyasalarla paylaştı. İşte detaylar;
New York FED Açıkladı! ABD’de Kredi Talebi Düştü mü?
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından açıklanan ekonomik veriler ve göstergeler, küresel piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. ABD Merkez Bankası (FED) New York Şubesi, Tüketici Beklentileri çerçevesinde 4 ayda bir yapılan Kredi’ye Erişim Anketi’nin sonuçlarını açıkladı.

Kredi talebinde ciddi bir düşüş yaşandığını gösteren verilere göre 2023’te her türlü krediye yönelik başvuru oranı 2022’de kaydedilen yüzde 44,8 düzeyinden yüzde 41,2’ye düştü. Kovid-19 salgın döneminden önce 2019’da krediye başvuru oranı yüzde 45,8 seviyesindeydi. 2023’teki rakamlar bu dönemin de gerisinde kaldı.

Kredi talebinde ciddi bir düşüş görülmesine rağmen kredi kartına başvuru oranında güçlü bir seyir gözlemlendi. Kredi kartı başvuru oranı Ekim’de yüzde 29’a ulaşırken 2023’ün genelinde yüzde 26 oldu.

Limit Artırım Talebi Arttı

Kredi kartı limit artırım talebinde ise mevcut yılın genelinde yüzde 14,4’lük bir artış yaşandı. Taşıt kredileri yüzde 12,7’ye, konut kredileri yüzde 5,7’ye düştü. Kredi başvurularında reddedilme oranı geçen yıla göre yüzde 2,1 artarak yüzde 20,1’e yükseldi. Gelecek 12 aylık dönemde kredi başvurusunda bulunmayı planların oranı da 2023 genelinde yüzde 25,92’a geriledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.