Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

New York Çevresel Etki Nedeniyle Bitcoin Madenciliğini Yasakladı

Kripto para madenciliğine yönelik düzenleyici baskı artarken New York’ta radikal bir karar alındı.
New York Çevresel Etki Nedeniyle Bitcoin Madenciliğini Yasakladı
HABER GİRİŞ

New York Eyalet Senatosu, kripto para birimleriyle ilgili çevresel endişeleri neden göstererek, iş kanıtı (PoW) madenciliğini yasaklamayı hedefleyen bir yasa tasarısını onayladı

Eyalet Meclisi tarafından geçen ay kabul edilen yasa tasarısı, Empire State’deki karbon bazlı yakıtla çalışan yeni PoW madencilik projelerine iki yıllık bir moratoryum getirecek.

Yasaya rağmen mevcut madencilik firmaları ve şu anda izin yenileme sürecinden geçen şirketlerin faaliyetlerine devam etmesine izin verildi. Senato 36’ya karşı 27 oyla tasarının lehinde oy kullandı.

New York’un aldığı bu karar, geçtiğimiz günlerde ABD hükümetinin ülkedeki madenciliğin çevreye etkisini düzenleyecek  yeni bir politika hazırladığı haberinin ardından alındı.

Yasadan Tek Tesis Etkileniyor

Brooklyn’den eyalet Senatörü Kevin Parker’a göre, mevcut operasyonda tasarıdan etkilenmeyecek böyle tek bir tesis olduğunu belirterek, çalışma sonuçlanana kadar beklemeye alınabilecek bekleyen bir başvuru olduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Moratoryum süresince hükümet, iş kanıtı madenciliğinin potansiyel çevresel etkisi hakkında bir araştırma yapacak. New York Valisi Kathy Hochul’un tasarıyı oylaması halinde New York bunu ABD’de yapan ilk eyalet olacak.

Yasağın Yayılmasından Endişe Ediliyor

Madencilik sektörü bu durumun en büyük pazara sahip olan ABD’de domino etkisi yaratabileceğinden endişe ediyor.

New York, devletin ucuz hidroelektrik enerji kaynakları nedeniyle uzun zamandır kripto madenciliği firmalarının kurduğu bir yer olarak görülüyor. Daha yakın yıllarda, madencilik firmaları da artık kullanılmayan kömürden elektrik üretim tesislerini yeniden tasarladılar.

Yasanın onaylanması halinde madencilik şirketlerinin eyalette faaliyet göstermesi için tamamen yenilenebilir enerji kullanıyor olması gerekecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.