Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Netflix’ten Dudak Uçuklatan Maaşla İş İlanı

Netflix, yılda 900 bin dolara kadar maaş alacak yapay zeka uzmanı alımı için ilan verirken, sektörden tepkiler geldi.
Netflix’ten Dudak Uçuklatan Maaşla İş İlanı
Yorum

Küresel internet televizyon ağı Netflix, bünyesinde çalıştırmak üzere yapay zeka uzmanı arıyor. BBC’de yer alan habere göre dünya devi Netflix, yılda 900 bin dolara kadar maaş alacak yapay zeka uzmanı için iş ilanı yayımladı.

İlk olarak Salı günü The Intercept tarafından bildirilen iş listesi, makine öğrenimi ve yapay zeka konusunda deneyimli başvuruları değerlendiriyor.

İşe alınacak kişilerin makine öğrenmede ve yapay zeka alanlarında deneyimli ürün sorumlusu pozisyonunda çalışacağı bildirildi.

İş tanımları arasında, Netflix kullanıcılarının dizi veya film seçmesine yardımcı olan algoritmayı geliştirebilmek için kullanıcı dönütlerini toplama ve kavrama görevi yer alıyor. İşe alınacak uzmanın Netflix dizi ve filmlerinin üretim sürecinde çalışmayacağı söylendi.

İş İlanına Tepki Gösterildi

İş garantisi ve maaş güvencesi gerekçesiyle grev yapan Hollywood’daki oyuncu ve senaristler, Netflix’in vermeyi planladığı maaşa tepki gösterdi.

Ünlü oyuncu ve komedyen Rob Delaney, ilana ilişkin “Yılda 900 bin dolarla 35 oyuncunun ve ailelerinin SAG-AFTRA sağlık sigortası karşılanabilirken, o miktarı dinsiz yapay zeka ordusu askerlerine vermeleri korkunç.” şeklinde yorum yaptı.

Oyuncular ve senaristlerin başlattığı ortak grev, Amazon, MAX ve Netflix gibi küresel internet televizyon ağlarının stüdyoları ve ofislerinin önünde devam ediyor.

Söz konusu grevin, 1960’tan bu yana ilk kez Hollywood’un sektör çapında kapanmasına, dizi ve filmlerin gecikmesine ve yapımcı şirketlerin zarar etmesine yol açacağı düşünülüyor.

Hollywood’da senaristler ve oyuncuların ortak grev kapsamında yayımladıkları mesajda, AMPTP ile sanatçıların, maaş ve yapay zekaya karşı iş güvencesi konusunda yapılan görüşmelerin sonuçsuz kaldığını, bu nedenle grev kararı alındığını bildirdi.

Televizyon yapımcısı şirketlerle maaş garantisi talebiyle yapılan görüşmelerin de yanıtsız kalmasının ardından 15 Temmuz’da greve gidildiği hatırlatıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu