Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Netflix: Türk İçerikler Küresel Popülarite Kazanıyor

Netflix'in 7 ülkede 13 bin kişinin katılımıyla yaptığı Kültürel Yakınlık Araştırması'nda Türkçeye ilginin en çok arttığı ülke ABD oldu. İşte detaylar;
Netflix: Türk İçerikler Küresel Popülarite Kazanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Netflix tarafından 7 ülkede gerçekleştirilen Kültürel Yakınlık Araştırması’na göre Türk yapımı içerikleri izleyen kişilerin ülkeyi ziyaret etme isteği 2,6 kat arttı. Şirket açıklamasında Türkiye’nin özgün içeriklerinin 190 ülkeye taşıma devam ettiği belirtildi.

Netflix bugün kadar 30’un üzerinde yerli yapıma imza atarak söz konusu yapımların dünyanın farklı bölgelerinde yarattığı etkiyi ölçmek amacıyla kapsamlı bir kamuoyu araştırması yaptı.

Yapılan araştırmanın bu sene ikicisinin gerçekleştirildiğine dikkat çekildi. Netflix Kültürel Yakınlık Araştırması ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, İspanya, Suudi Arabistan ve Şili olmak üzere 13 bin kişinin katılımıyla yapıldı.

İzleyicilerin Türkçe Öğrenmeye İlgisi Artıyor

Araştırmadan çıkan sonuçlara göre Netflix, platformunun Türk kültürünü yücelterek coğrafi varlığını genişletip yerli yapımlarını daha görünür hale getirmek için kullanılabileceğini savundu.

Türk dizi ve filmlerini izleyen kişilerin Türkiye’yi turist olarak ziyaret etme isteğinin izlemeyenlere göre 2,6 kat daha fazla olduğu söylendi. Küresel çapta turistik ilginin en çok arttığı 3 ülke ise Brezilya, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı.

GCM Yatırım Banner

Türk içeriklerin, Türkçeye duyulan ilgiyi de artırdığına işaret edildi. Netflix’te Türk yapımı içerikleri izleyenlerin arasında “Türkçe öğrenmek istiyorum” diyenlerin oranının izlemeyenlere kıyasla 4,6 kat daha fazla olduğu kaydedildi. Türkçeye ilginin en çok arttığı ülkeninse ABD olduğu görüldü.

Türk Oyuncuların Sosyal Medyada Takip Edilme Oranı 5,2 Kat Arttı

Netflix’te yerli yapımı izleyen kişilerin arasında “Türk kültürüne ilgi duyuyorum” diyenlerine oranının izlemeyenlere göre yüzde 29 daha fazla olduğuna işaret edildi. Ayrıca izleyicilerin Türk mutfağına yüzde 29, Türk tarihine yüzde 27, Türk edebiyatınaysa yüzde 22 ilgisinin arttığı belirtildi.

Türk yapımlarını izleyenlerin Türklerle tanışma, iş yapma isteği yüzde 27 yükseldiği görüldü. Araştırmada, “Türk yapımlarını izledikten sonra Türkiye’de üretilen ürün ve hizmetleri satın alma isteğim arttı.” diyenlerin oranının da yüzde 17 arttığı paylaşıldı.

Netflix’in yaptığı çalışmada kreatif sektöre ilginin katlanarak arttığına işaret edildi. Türk içerikleri izleyen kişilerin Türk yönetmenlere ilgisinin 4,6 kat, oyunculara 4,9 kat arttığı araştırma sonucunda görüldü. Türk oyuncuları sosyal medyada takip etme oranının da 5,2 katına çıktığı ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın