Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Netflix Hisseleri Kazanç Raporu Sonrası Sert Yükseldi

Netflix üçüncü çeyrek bilançosunu bildirdi ve gelen veriler sonrası şirketin hisselerinde sert yükseliş meydana geldi.
Netflix Hisseleri Kazanç Raporu Sonrası Sert Yükseldi
HABER GİRİŞ

Netflix hisseleri, Çarşamba günkü kapanış zilinin ardından, şirketin şifre paylaşımına yönelik baskı çabaları ve yeni reklam destekli katmanına olan ilgi nedeniyle abone büyümesinde bir artış olduğunu bildirmesiyle yükseldi.

Çevrimiçi yayın platformu, üçüncü çeyrekte Wall Street’in beklediği 5,49 milyonun üzerinde 8,76 milyon küresel abone ekledi. Bu, şirket için, Kovid kısıtlamalarının insanları evde tuttuğu 2020 yılının ikinci çeyreğinde 10,1 milyon abone eklemesinden bu yana en büyük üç aylık net artış toplamı oldu.

Netflix, reklam planı üyeliğinin önceki çeyreğe göre abone sayısını yaklaşık yüzde 70 artırdığını söyledi ancak tabanının yüzde kaçının bu seviyeye abone olduğunu açıklamadı.

Netflix’in yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,8 artışla 8,54 milyar dolara çıktı. Firmanın geliri, geçen yıl aynı döneminde 7,9 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Şirketin net kârı da üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 1,68 milyar dolara ulaştı. Netflix’in geçen yılın üçüncü çeyreğindeki net kârı 1,4 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Netflix, gelirin dördüncü çeyrekte yüzde 11 artarak 8,69 milyar dolara ulaşacağını, Wall Street’in 8,77 milyar dolarlık beklentilerinin altında kalacağını tahmin ediyor. Netflix, net abone artışının üçüncü çeyreğe benzer olmasını beklediğini söyledi.

Firma, ABD dolarının son aylardaki gücünün, dördüncü çeyrek gelirinde yaklaşık 200 milyon dolarlık bir düşüşe yol açacağı konusunda uyardı. Netflix 2023 yılının tamamındaki işletme marjının yüzde 20 civarında olmasını bekliyor. Bu, önceki tahmin aralığı olan yüzde 18 ila yüzde 20′nin en yüksek sınırıdır.

Netflix ayrıca hissedarların yönetici tazminat modeliyle ilgili endişelerini de dile getirerek yatırımcılara 2024′te önemli değişiklikler yapacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.