Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sene Başından Bu Yana Yükselen Netflix Hisseleri, Aşı Haberiyle Düşüşe Geçebilir

Mart’tan bu zamana kadar %75 artan Netflix hisselerinin güvenilir olmadığını söyleyen analistler, kısıtlamaların bitmesi ve aşının bulunması halinde kayıpların başlayacağını belirtiyor.
Sene Başından Bu Yana Yükselen Netflix Hisseleri, Aşı Haberiyle Düşüşe Geçebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen yılın sonunda başlayan ve yılın üçüncü ayında tüm dünyada hayatın neredeyse durma noktasına geldiği coronavirüs pandemisi, insanları evlerine hapsetti. Okulların eğitime ara verdiği, iş yerlerinin kapandığı, faaliyetlerine devam edenlerin ise uzaktan çalışmaya geçtiği yaklaşık iki ay gibi uzun bir zaman geçirdik.

Tüm dünyada insanların evlerinde daha fazla vakit geçirdiği dönemde Netflix gibi online hizmet sağlayıcı platformların kullanımına daha çok ihtiyaç duyuldu.

Pandemi süresince Netflix’in abone sayısında artış olurken, borsada işlem gören hisseleri de yükseldi. Analistler şu an çizilen olumlu tablonun pandeminin bitmesi durumunda tam tersine dönebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Ocak ayında 329 dolar civarında olan Netflix hissesi (NFLX), Ekim’in ikinci haftasında 568’e kadar yükseldi.
Netflix Hisse Performansı
Kaynak: Yahoo Finance

Nasdaq Borsası’ndaki Netflix hisseleri TSİ 17:06’da %0,20 ekside, 529 dolardan işlem görüyor. Açılış sonrasında 523,33 – 532,17 arasında hareket. DeGroote Consulting’in kurucusu Alex DeGroote, yükselen hisselere dikkat çekerek, kısıtlamaların sona ermesi veya aşı bulunması durumunda Netflix’in abone kaybedebileceğini düşünüyor.

Bu nedenle de yatırımcıların bu riski göz önünde bulundurarak hareket etmeleri konusunda tavsiyede bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Netflix’i kaçınılması gereken bir hisse senedi olarak yorumlayan DeGroote, şu an özellikle Avrupa’da evde kalma kurallarının getirilmesinin abone sayısını artırmaya yardımcı olduğunu fakat durumun her an değişebileceğini söyledi.

Hane başına düşen hizmet sayısında artış olduğunu fakat gelecek yıl bazı yayıncıların kapanabileceğini dile getirdi. 2021 yılı itibarıyla işlerin zorlaşmaya başlayacağını düşünen analist, büyük firmaların bu dönemde abone kaybetmemek adına indirim kampanyaları düzenleyebileceğini aktardı.

Netflix’in hisseleri virüs salgınının hızlanmaya başladığı Mart ayından bu yana %75 oranında artış gösterdi.
20 Ekim Coronavirüs Durumu
Kaynak: Worldometer

Şu an Avrupa’nın birçok ülkesinde günlük vaka sayısı rekor düzeye ulaştı. Fransa, İtalya, İngiltere ve Hollanda gibi yerlerde kısıtlamalar yeniden devreye alındı. Hükümet yetkilileri tedbir almada geç kalınırsa daha geniş bir karantinanın kaçınılmaz olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Ancak aşı çalışmalarına ilişkin haberler de gelmeye devam ediyor. Analistler bu bakımdan etkili bir aşının bulunması halinde, evde durma süresinin azalacağını ve Netflix gibi platformların abone sayısında düşüş olmasını kaçınılmaz olarak görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın