Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Netflix En Ciddi Rakipleri Arasında YouTube ve Fortnite’ı Gösteriyor

Popüler platform Netflix, rakipleri arasında YouTube ve Fortnite’ı ayrı bir yere koyuyor.
Netflix En Ciddi Rakipleri Arasında YouTube ve Fortnite’ı Gösteriyor
Yorum

Netflix kurulduğu günden bugüne yaşadığı gelişim itibariyle dünyanın en büyük film ve dizi izleme platformu haline gelmiş durumda. Şirket hisseleri geçtiğimiz günlerde dördüncü çeyrek bilançosunu açıklamasıyla düşüş trendine girmişti. Dünya genelinde 139 milyon ücretli aboneye ulaştığını açıklayan Netflix, rakipleriyle ilgili analizler yapmaktan geri durmuyor.

Bilindiği üzere çevrimiçi yayın servisleri arasında Netflix’e rakip olarak HBO, Hulu, Amazon Prime gibi platformlar yer alıyor. Ancak Netflix kendi alanındaki bu platformları kendisine rakip olarak görmüyor. Şirketin rakip olarak gördüğü servisler tahmin edilenden çok farklı. Şirketin yaptığı analizler sonucu kendisini ilgilendiren en ciddi rakiplerin Fortnite ve YouTube olduğunu düşünüyor.

Netflix YouTube ve Fortnite’a Odaklandı

Netflix YouTube ve Fortnite’a Odaklandı

Şirketin ortaklarına gönderdiği bir mektupta, kullanıcı kitlesinin televizyon ve telefon ekranında harcanan süreler analiz edilmiş. Bu sürelere bakıldığında ABD’deki kullanıcı kitlesinin yüzde 10’unun Netflix’te zaman geçirdiği görülüyor. Ancak yapılan analizlerde Fortnite ve YouTube’un Netflix için daha ciddi bir rakip olduğu ortaya çıktı.

Açıklanan bilgilere göre YouTube’un geçtiğimiz Ekim ayında kısa süreli yaşadığı bir erişim sıkıntısı sonucu Netflix’in kullanım oranının arttığı belirtiliyor. Ayrıca Netflix’te zaman geçirmeyen kullanıcılar için bir diğer alternatifin son zamanların popüler oyunu Fortnite gösteriliyor. Netflix buradan yola çıkarak kullanıcının daha çok zaman geçirdiği alanları kendisine rakip olarak tanımlıyor.

Şirketin hazırladığı mektupta şu ifadelere yer verildi. “Bizim odak noktamız ne Disney+, ne Amazon ne de bir başka çevrim içi yayın servisi. Biz kendi servisimizi nasıl geliştirebileceğimize odaklanıyoruz. HBO’dansa Fortnite ile rekabet halindeyiz ve ona kaybediyoruz. Ekim ayında YouTube’un birkaç dakikalığına dünya genelinde erişilememesi bizim görüntülenme ve platforma girme sayımızda sıçrama yarattı.” Şirket geçtiğimiz günlerde ABD’deki abonelik fiyatlarında artış gerçekleştirmiş ve çok sayıda kullanıcıdan tepki almıştı. Platformun 2019’un ilk çeyreğine dair açıklayacağı bilanço raporları şimdiden merak konusu oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu