Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Net Karını Artıran Şirketin Hisseleri “AL” Sinyali Veriyor

Yılın 1. çeyreğinde net karını yüzde 57 artıran havacılık şirketinin hisseleri için alım önerisi korunmaya devam edildi. İşte o hisse ve hedef fiyatı...
Net Karını Artıran Şirketin Hisseleri “AL” Sinyali Veriyor
HABER GİRİŞ

Havacılık sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Türk Hava Yolları A.Ş. bu hafta içinde yılı birinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını paylaştı. Rapora göre şirketin net dönem karı yüzde 57 arttı. Tacirler Yatırım ise şirkete yönelik analist toplantı notunu paylaştı.

Yılın 1. çeyreğinde net karını 6,9 milyar TL’ye çıkardı. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 4,4 milyar TL’ydi. Bilanço sonrasında şirketi değerlendirmeye alan Tacirler Yatırım raporunda şirketin operasyonel performansının personel giderlerinin gölgesinde kaldığı not edildi.

Bunun yanında artan yolcu trafiğine rağmen birim yolcu gelirlerindeki zayıflamadan dolayı yolcu gelirlerinde sınırlı büyüme kaydedildiği aktarıldı. Ayrıca kargo ve teknik gelirde güçlü büyümenin gerçekleştiği aktarıldı.

Aracı kurum, şirketin 2024 yılında 2023 yılının operasyonel performansına paralel bir yıl geçireceğini öngördüğünü dile getirdi.

Şirketin, akaryakıt hariç CASK kaleminin küresel enflasyondan kaynaklı dolar bazında düşük tek haneli düzeyde artabileceği öngörülüyor.

GCM Yatırım Banner

Yapılan değerlendirmenin ardından şu ifadeler not edildi:

“Türk Hava Yolları, Türkiye ve uluslararası pazarlarda havacılık sektöründe artan yolcu trafiği ve destinasyonlarıyla büyümeye devam ediyor. THYAO için 428 TL hedef fiyatıyla alım önerimizi koruyor ve Model Portföyümüzde tutmaya devam ediyoruz.”

Net karını artıran şirketin hisseleri düşüşe geçti. Açılışı 318,25 TL’den yapan hisseler günlük bazda yüzde 0,08 değer kaybederek 317,5 TL’den işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.