Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Net Karı Düşen Şirket Hissesinde Yüzde 57 Artış Bekleniyor

2023 yılı net karında büyük düşüş olan şirket için İş Yatırım hedef fiyat güncellemesi yaptı. İşte detaylar…
Net Karı Düşen Şirket Hissesinde Yüzde 57 Artış Bekleniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerjisa Enerji A.Ş., 9 Mart’ta 2023 yılının son çeyreğine ait finansal raporlarını açıkladı. Buna göre şirketin hasılatı, yıllık bazda yüzde 3 artışla 168,6 milyar TL’ye yükselirken, net dönem karı yüzde 78 düşüşle 4,5 milyar TL’ye geriledi.

Dördüncü çeyrek mali tablo analizi yapan İş Yatırım, şirketin operasyonel gelirinin yıllık yüzde 38 artışla 15,1 milyar TL’den 20,8 milyar TL’ye ulaştığına dikkat çekti.

Operasyonel gelir büyümesine en büyük katkıyı dağıtım segmentinden gelen finansal gelirler ve yatırım harcamaları geri ödemelerinin sağladığı, verimlilik ve kalite kalemlerinin operasyonel gelirleri olumsuz etkilediği belirtildi.

Perakende tarafında, regüle ve serbest piyasa satış hacminin yüzde 10 arttığı ve her iki segmentin brüt kar marjlarının yaklaşık 90 baz puan azaldığı kaydedildi.

Enerjisa Hissesinde Hedef Fiyat 97,45 TL

Enerjisa Hissesinde Hedef Fiyat 97,45 TL
Kaynak: İş Yatırım

Raporda, “Şirket, 2023 yılında 2022 enflasyonuna göre düzeltilmiş sonuçlara göre daha düşük parasal zarar kaydetmiş olsa da geçen yılki yüksek ertelenmiş vergi geliri net karda yıllık bazda görülen önemli ölçüde daralmanın ana nedenidir.” ifadesine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin 3,36 milyar TL ve hisse başına brüt 2,79 TL, net 2,51 TL temettü dağıtma kararı hatırlatılırken, hisse için beklentiler açıklandı.

İş yatırım ENJSA hisseleri için yüzde 57 yükseliş potansiyeliyle 12 aylık hedef fiyatı 97 TL’ye yükseltti. “AL” tavsiyesini koruyan kurum “ENJSA’nın enflasyona göre düzeltmiş yüksek reel getiri sağlayan iş modelinin cazip bir yatırım teması sunduğunu düşünmeye devam ediyoruz” şeklinde yorum yaptı.

Deniz Yatırım’dan 91,40 TL Hedef Fiyat

İki kurum daha Enerjisa bilançosu hakkında değerlendirme yaptı. Gedik Yatırım, enflasyon muhasebesi uygulamasının mali tablolar üzerinde sınırlı olumsuz bir etkisinin görüldüğünü, finansal sonuçların hisse üzerindeki etkisini sınırlı negatif olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Gedik Yatırım’dan hisse fiyatı için bir güncelleme gelmedi. ENJSA hissesi için yüzde 5 getiri potansiyeliyle 65,22 TL hedef fiyatı koruyor.

Deniz Yatırım ise 12 aylık hedef fiyatı 77,20 TL’den 91,40 TL’ye yükseltirken, tavsiyesini “AL” olarak sürdürdü. Hissenin yılbaşından bu yana BIST 100 endeksinin yüzde 11 üzerinde performans gösterdiği belirtildi.

Şirket hissesi geçen haftayı 62,20 TL’den tamamlamıştı. Yeni haftaya sert düşüşle başladı. Yüzde 5’e yakın düşen hisse, günün ilk dakikalarında 57,50 TL’ye kadar indi. Saat 10.46’da yüzde 3,94 değer kaybıyla 59,9 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın