Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Net Karı Azalan Şirketin Hissesinde Hedef Fiyat Değişmedi

Halk Yatırım, net karı azalan Enerjisa Enerji A.Ş. hisseleri için hedef fiyatını korudu. İşte şirketin finansal raporu ve aracı kurumun hedef fiyatı...
Net Karı Azalan Şirketin Hissesinde Hedef Fiyat Değişmedi
HABER GİRİŞ

Enerji sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan Enerjisa Enerji A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden dün yılın ilk çeyreğine yönelik finansal raporunu yayımladı. Şirketin net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 azalarak 2,7 milyar TL’ye geriledi. Şirketin finansal sonuçlarına yönelik rapor yayımlayan Halk Yatırım, hedef fiyatın korunduğunu açıkladı.

Halk Yatırım tarafından yayımlana raporda net finansman gideri ve artan vergi yükünün karı baskıladığı not edildi.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

“Operasyonel marjlardaki güçlü görünüme karşın, net kar beklentimizin aksine açıklanan net zarar nedeniyle, ilk çeyrek finansal sonuçlarının hisse performansına etkisini ‘sınırlı negatif’ olarak değerlendiriyoruz.”

Bunun yanında şirketin cirosunun beklenti altı geldiği ve satış gelirlerinde görülen gerilemeye yıllık bazda elektrik fiyatlarındaki geri çekilmenin etkili olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Halk Yatırım, Enerjisa Enerji’nin 2024 yılında net karın 3,5-4,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesini beklediğini bildirdi. Bu bağlamda Halk Yatırım, Enerjisa Enerji için 95,30 TL seviyesinde bulunan 12 aylık hedef fiyatı ve ‘AL’ olan tavsiyesini koruduğunu not etti.

Halk Yatırım Enerjisa
Kaynak: Halk Yatırım

Enerjisa Enerji’nin, dağıtım segmentinde sahip olduğu varlık tabanı, son dönemde artan yatırımlar ve enflasyondaki yükselişe bağlı olarak, yeniden değerlemelerdeki artış paralelinde varlık tabanındaki güçlü operasyonel karlılığını sürdüreceği tahmin edildi.

Bilanço paylaşımı sonrasında hisseler güne düşüş seyrinde başladı. Net karı azalan şirketin ENJSA hisselerinin günlük bazda kaybı yüzde 5’i geçti. 63,85 TL’den fiyatlanan hisseler yıllık bazda yüzde 136,28 kazandırırken, haftalık bazda yüzde 9’a yakın kaybettirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.