Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Neler Oluyor? Dün Pay Satışı Bugün Halka Arz Açıklaması!

Batıçim şirketinde birkaç gündür yaşananlar dikkat çekti. Bugün hisseler devre kesiciye girerken, dün pay satışı bugün halka arz açıklaması geldi.
Neler Oluyor? Dün Pay Satışı Bugün Halka Arz Açıklaması!
HABER GİRİŞ

Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayi A.Ş. tarafında dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. Şirketin bağlı ortaklığı olan Batıliman Liman İşletmeleri A.Ş. elinde bulundurduğu payları Çiftay İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş.’ye sattığı bildirimi yapıldı. Bugün ise Batı Anadolu Grubu bünyesinde yer alan iştirakler için halka arz açıklaması geldi. Açıklamalar dikkat çekerken bugün Batıçim hisseleri sert düşüşle devre kesti.

Dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) Batıçim tarafından pay satış açıklaması yapıldı. Bu açıklamaya göre; Batıçim sermayesinin yaklaşık yüzde 4,29’una karşılık gelen ve toplamda 7.721.891,37 TL nominal değerli 772.189.137 adet B grubu payın tamamı, Çiftay İnşaat’a satıldı. Bu satışın, son 10 iş günü boyunca oluşmuş ağırlıklı ortalama baz fiyata yüzde -20 uygulanarak bulunan fiyat üzerinde gerçekleştiği bildirildi.

Bu satış işlemiyle birlikte Çiftay İnşaat’ın Batıçim Batı Anadolu Çimento’daki pay oranının yüzde 41,14’ten yüzde 45,43’e yükseldiği açıklandı.
Batıçim Hisse Satış Bilgisi
Kaynak: KAP

Bugün ise KAP’a “Ekonomik Varlıkların Etkin ve Verimli Kullanılması” hakkında bir başka açıklama yapıldı. Bu açıklama, Batıçim ve iştiraklerinin (Batı Anadolu Grubu) mali yapılarını güçlendirmek ve sürdürülebilir büyüme hedefi doğrultusunda Batı Anadolu Grubu’nun elinde bulundurduğu ekonomik varlıkların etkin ve verimli kullanılması için gerekli işlemlerin yapılmasının planlandığı bildirildi.

Açıklamada, “Gerçekleştirilmesi değerlendirilen işlemler; Batı Anadolu Grubu bünyesinde yer alan bir veya birden fazla iştirakin birincil ve/veya ikincil halka arzı ve hakim pay sahibi konumundaki ortaklardan uygun koşullarda finansman sağlanması da dahil olmak üzere ilgili adımların atılmasını içermektedir,” ifadelerine yer verildi.

Sağlanacak payların Batı Anadolu Grubu’nun finansal borçlarının erken geri ödenmesi için kullanılmasından bahsedildi. Bu şekilde grubun ekonomik varlıkları ileride olası finansmanlarda kullanılmasının planlandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Batıçim tarafından bu açıklamalar dikkat çekerken BTCIM kodlu hisseler bugünkü işlemlerde yüzde 5’e yakın kayıpla devre kesti.
BTCIM Hisse Fiyatı - 05.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

TSİ 13:00 sularında yüzde 4,92 ekside 177,8 lirada seyreden hisseler, dün işlemlerde 190 lira ile tüm zamanların en yükseğini gördü. Batıçim hisseleri haftalık bazda yüzde 17,45 kazanç getirirken, geçen ayın aynı gününe göre yüzde 50’ye yakın değerlendi. Yıllık getiri ise yüzde 373,61 düzeyinde bulunuyor.

Batıçim hisseleri 1 Kasım’da 106,9 lira seviyesini gördükten sonra güçlü bir performansla yükseldi. Dünkü işlemlerde 190 lira ile rekor kırmayı başardı. Mayıs rallisinin başında ise 29,6 lira düzeyinde bulunuyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.