Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nefesler Tutuldu! Emekliye ve Asgari Ücretliye Zam Gelecek mi?

Milyonlarca kişi seçim öncesinde emekli maaşları ve asgari ücretle ilgili gelişmelere odaklandı. Kulislerde ne konuşuluyor? Vatandaşlara iyi haber gelir mi?
Nefesler Tutuldu! Emekliye ve Asgari Ücretliye Zam Gelecek mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Günden güne artan enflasyon, vatandaşların alım gücünü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Asgari ücretli çalışan ve emekli maaşı alan vatandaşlar, Türk lirasındaki değer kaybına işaret ederek mevcut maaşlara tepki gösteriyor.

Bazı uzmanlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesinde bir kez daha maaşlara ek zam yapabileceğini belirtirken kulislerden gelen haberler oldukça dikkat çekti.

Ekonomi Gazetesi Ankara Haber Müdürü Hüseyin Gökçe, Ankara kulislerinin kaynadığını belirtirken bir iyi bir de kötü haberi paylaştı. Emekli maaşlarına yönelik ek zam talebinin hükümetin planında bulunmadığını söyleyen Gökçe, asgari ücrete ikinci artışın olabileceğine yönelik sinyaller alındığını belirtti.

Erdoğan Farkında mı?

Hüseyin Gökçe, Erdoğan’ın çalışanlar ve emekliler gibi sabit ücretlilerin durumunun iyileştirilmesine yönelik mesajlar vermeyi sürdürdüğüne dikkat çekti. Ancak Erdoğan’ın bu açıklamalarıyla birlikte kamuoyunda emekli maaşlarına ek düzenleme yapılacağı şeklinde yanlış bir algı oluştuğunu ifade etti.

Gökçe, şimdilik ekonomi yönetiminin kafasında emeklilere ek zam verme gibi bir plan olmadığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Asgari Ücrette Beklenti Ne?

İşçilerin yeni asgari ücretten henüz iki maaş aldıkları dönemde, yani ilk iki ayın sonunda ücretin yüzde 11,5’inin enflasyon karşısında eridiğini vurgulayan Gökçe, Türkiye’nin Nisan – Mayıs aylarından itibaren asgari ücrette ikinci artış meselesini konuşmaya başlayacağını belirtti.

Ak Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun kullandığı “TBMM Nisan ayında yeniden çalışmaya başlayacak. O zaman da sadece emekliler değil, tüm çalışanların alım gücünün artırılmasıyla ilgili değerlendirme yapılacak.” ifadelerine dikkat çekti.

Gökçe bu açıklamaların asgari ücrette ikinci bir artış sinyali taşıdığını aktardı. Enflasyonist ortamda sabit gelirlinin alım gücünün yükseltilmesi için ya eline geçen ücretin enflasyonun üzerinde artması ya da fiyatlar genel seviyesinin gerilemesi gerektiğini kaydetti.

Fiyatların düşmesinin çok mümkün olmadığını ifade etti ve geriye sadece asgari ücrette yılın ikinci yarısında yeni bir artış yapılmasının kaldığını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın