Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati’den Flaş Kredi Açıklaması: 3 Kattan Fazla Arttı!

Hazine Bakanı Nebati, kredi ve faizlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Temmuz'da yüzde 30'larda olan faizlerde ne kadar gerileme oldu?
Nebati’den Flaş Kredi Açıklaması: 3 Kattan Fazla Arttı!
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, KOBİ kredilerinin tarihsel ortalamasının 3 katından fazla büyüdüğünü söyledi. Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. Bu noktada Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında, büyümeyi sürdürülebilir kılmak ve istihdam artışını desteklemek hedefiyle üretimi artırmaya yönelik, anti-enflasyonist kredi politikalarının uygulanmasına atıfta bulundu.

İşletmelerin enflasyonun oldukça altında, düşük maliyetle ticari kredilere ulaşmalarını sağladıkları bilgisini verdi. Temmuz sonunda yüzde 30 civarında olan ticari kredi faizlerinin yüzde 18’lere gerilediğini öne çıkardı.

Hazine Bakanı, uyguladıkları politikalarla sağlanan güçlü kredi büyümesinde, ticari kredilerin ağırlığının yüksek olduğunu belirterek, “Bankacılık sektörünün kredi hacmi Ekim sonu itibarıyla yıllık yüzde 68,2 artarken, aynı dönemde ticari kredi büyümesiyse yüzde 74,9 seviyesinde gerçekleşmiştir.” ifadelerini ekledi.

KOBİ’lerin ekonominin bel kemiği olduğunu ve milyonlarca insana istihdam sağlamaya devam ettiğini söyleyen Nebati, “KOBİ’lerimizin kredilere kolay erişimini önemsiyor ve önceliklendiriyoruz” dedi.

Son dönemde gündemin ana endişelerinden biri olan küresel resesyon beklentilerine şu ifadelerle değindi: “Küresel resesyon beklentilerine rağmen ekonomik canlılığımızı sürdürülebilir kılmak için ihtiyatlı teşvik politikalarını uygulamaya devam edeceğiz.”

GCM Yatırım Banner

Bakan Nebati, geçen hafta yaptığı açıklamada enflasyonu tek haneye düşüreceklerini ve bunun için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini dile getirmişti.

Aralık ayında enflasyonda hızlı bir düşüş olacağını savunarak bunun baz etkisiyle gerçekleşeceğini aktarmıştı. Bu arada dün yayımlanan veriler, Hazine’nin nakit dengesinin Ekim’de ekside kaldığını gösterdi. Söz konusu ayda nakit dengesi 72,2 milyar lira açık verirken Ocak-Ekim döneminde nakit açığı 160,3 milyar liraya ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın