Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati’den Flaş Kredi Açıklaması: 3 Kattan Fazla Arttı!

Hazine Bakanı Nebati, kredi ve faizlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Temmuz'da yüzde 30'larda olan faizlerde ne kadar gerileme oldu?
Nebati’den Flaş Kredi Açıklaması: 3 Kattan Fazla Arttı!
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, KOBİ kredilerinin tarihsel ortalamasının 3 katından fazla büyüdüğünü söyledi. Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. Bu noktada Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında, büyümeyi sürdürülebilir kılmak ve istihdam artışını desteklemek hedefiyle üretimi artırmaya yönelik, anti-enflasyonist kredi politikalarının uygulanmasına atıfta bulundu.

İşletmelerin enflasyonun oldukça altında, düşük maliyetle ticari kredilere ulaşmalarını sağladıkları bilgisini verdi. Temmuz sonunda yüzde 30 civarında olan ticari kredi faizlerinin yüzde 18’lere gerilediğini öne çıkardı.

Hazine Bakanı, uyguladıkları politikalarla sağlanan güçlü kredi büyümesinde, ticari kredilerin ağırlığının yüksek olduğunu belirterek, “Bankacılık sektörünün kredi hacmi Ekim sonu itibarıyla yıllık yüzde 68,2 artarken, aynı dönemde ticari kredi büyümesiyse yüzde 74,9 seviyesinde gerçekleşmiştir.” ifadelerini ekledi.

KOBİ’lerin ekonominin bel kemiği olduğunu ve milyonlarca insana istihdam sağlamaya devam ettiğini söyleyen Nebati, “KOBİ’lerimizin kredilere kolay erişimini önemsiyor ve önceliklendiriyoruz” dedi.

Son dönemde gündemin ana endişelerinden biri olan küresel resesyon beklentilerine şu ifadelerle değindi: “Küresel resesyon beklentilerine rağmen ekonomik canlılığımızı sürdürülebilir kılmak için ihtiyatlı teşvik politikalarını uygulamaya devam edeceğiz.”

Bakan Nebati, geçen hafta yaptığı açıklamada enflasyonu tek haneye düşüreceklerini ve bunun için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini dile getirmişti.

Aralık ayında enflasyonda hızlı bir düşüş olacağını savunarak bunun baz etkisiyle gerçekleşeceğini aktarmıştı. Bu arada dün yayımlanan veriler, Hazine’nin nakit dengesinin Ekim’de ekside kaldığını gösterdi. Söz konusu ayda nakit dengesi 72,2 milyar lira açık verirken Ocak-Ekim döneminde nakit açığı 160,3 milyar liraya ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu