Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati’den Enflasyon Açıklaması: Düşüş Kalıcı Hale Geliyor

Açıklanan cari açık verilerini değerlendiren Nebati, istihdamın arttığını, işsizliğin azaldığını belirtti. İşte detaylar;
Nebati’den Enflasyon Açıklaması: Düşüş Kalıcı Hale Geliyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabı üzerinden bugün açıklanan cari dengeye yönelik değerlendirmelerini paylaştı. Cari denge Şubat ayında 8,78 milyar dolar açık verdi. Bakan Nebati, açıklanan verilerin deprem felaketine rağmen beklentiler doğrultusunda geldiğini belirtti.

Türkiye Ekonomi Modeli ile rotalarını çizdiklerini söyleyen Bakan, emin adımlarla yola devam ettiklerini, başta turizm olmak üzere ekonomiye döviz kazandıran hizmetleri ve ihracatı önceleyen bir anlayışı koruduklarını aktardı.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabının 834 milyon dolar fazla verdiğini, Mart 2023 itibarıyla ekonominin yıllık ihracatının 255,7 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

“İşsizlik Azalıyor”

Nebati, “Çalışıyor, üretiyor, ihraç ediyoruz. Bu sayede istihdamımız artıyor, işsizlik azalıyor.” ifadelerini kullandı.

Küresel salgının ardından 6,4 milyon insanın istihdamıa katldığını, istihdamda 31 milyon 460 bin kişiye ulaşıldığını paylaştı. Depremlerin yaşandığı Şubat ayında genç nüfusta işsizliğin bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak yüzde 19,2’ye gerilediğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Bakan, özet olarak rotalarının doğru ve yollarının açık olduğunu vurguladı. Enflasyondaki düşüşün üretimle, ihracatla ve istihdamla kalıcı hale geldiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.