Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati’den 2023 Yılı Hedefleri ve EYT Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomide 2023 yılı hedeflerini paylaşırken, EYT'de işverenlere yönelik kredi paketi çalışmasına dair son durumu açıkladı.
Nebati’den 2023 Yılı Hedefleri ve EYT Açıklaması
HABER GİRİŞ

Dünya genelinden etkili olan ekonomik krizden etkilenen ülkelerden biri de Türkiye oldu. Yüksek enflasyon oranıyla mücadelede 2022 yılını tamamlarken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 2023’te ekonomiye yönelik hedeflerini paylaştı.

Bakan Nebati, Türkiye ekonomisinin finansal kriz, salgın olmak üzere iç ve dış şoklara karşı sınandığını fakat alnının akıyla çıkmayı başardığını vurguladı. Risklere maruz kalabilecek alanları uzatma konusunda önemli mesafe katettiğini belirtti.

“KKM Uygulaması 2023’te Devam Edecek”

Türkiye’nin ekonomideki şoklara karşı eskisinden daha dirençli olacağını aktaran Nebati, küresel gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurguladı. 2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programı’nın hazırlanmasıyla yapısal dönüşüme ilişkin yol haritasının belirlenmiş olduğunu söyledi.

Nebati, “Büyümenin güçlü, kapsayıcı ve sürdürülebilir olması için gerekli uygulamalara devam edeceğiz. Ülkemizi, Türkiye Yüzyılı’na, Türkiye Ekonomi Modeli’yle hazırlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Dünkü açıklamalarında Kur Korumalı Mevduat’ın (KKM) enflasyonda düşüş eğiliminin hızlanmasına destek olduğunu vurgulayan Nebati, bugün uygulamanın 2023 yılında da devama edeceğini vurguladı. Böylece finansal ve kalıcı fiyat istikrarı noktasında kazanımların süreceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Rusya ve Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan enerji ve gıda arz güvenliği konusunda Türkiye’nin hızlı kararlar alarak her iki alanda da başarı kaydettiğini söyledi.

“Dar Gelirli Vatandaşa 700 Milyar Lira Kedi Kullandırdık”

Nebati, 2 Aralık 2022 tarihi itibarıyla, Bakanlık tarafından 7 milyon dar gelirli vatandaşa toplam 8,2 milyon kredi işlemi gerçekleştirilerek 700 milyar lira kredi kullandırıldığını ifade etti.

Bakan Nebati, selektif kredi politikasını, daha çok sektör odaklı, üretken alanlara daha fazla odaklanacak şekilde kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini söyledi.

“EYT’de Kefalet Destekli Paket Hazırlığı Devam Ediyor”

EYT’de kapsamında işverenlerin yükünü hafifletmek için Hazine Destekli KGF kefaleti ile karşılanabilecek kredi paketi konusundaki çalışmalara değinen Baka Nebati, hazırlık sürecinin devam ettiğini ifade etti.

İlk Evim Konut projesi hakkında konuşan Nebati, bu kapsamda oluşturdukları paketlerle şimdiye kadar vatandaşlara konut alımlarında kullanılmak üzere toplamda 9,6 milyar lira kredi imkanı sağladıklarını vurguladı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın