Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Verdiğimiz Krediler ve Yatırımla İşsizlik Düşecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, enflasyonun üstesinden gelineceğini, enerji fiyatlarındaki artışın etkileri için önlem aldıklarını söyledi.
Nebati: Verdiğimiz Krediler ve Yatırımla İşsizlik Düşecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Samsun’da iş dünyası ile buluşma programında ekonomiye dair güncel açıklamalarda bulundu. Enflasyonun çok altında kredi verdiklerini hatırlatarak, yatırımların Türk lirasına güvenmelerini ve yatırım yapmaktan vazgeçmemelerini istedi.

“Döviz kredisi ve dövizle işlem yapmaktan vazgeçin” diyen Nebati, sorunları halı altına süpürenlerden olmadıklarını ifade etti. 2018 yılından bu yana yükselen döviz kurlarının, küresel fiyatlarla birleşmesinin ardından enflasyonun arttığını ancak bu işin üstesinden gelineceğini söyledi.

”Çarklar dönüyor, işler iyi” ifadesini bir kez daha yineleyen Nebati, Borsa İstanbul’un her gün yeni rekorlar kırdığını bildirdi.

Bu yıl hem turist sayısında hem de gelirde artışın devam edeceğini belirten Bakan Nebati, “Rusya’dan turizmle ilgili sıkıntımız var ama hemen alternatif pazarlara Turizm Bakanlığımız öncülüğünde yöneldik. Turizmde Rusya kaynaklı kaybı alternatif pazarlarla kapatacağız” şeklinde konuştu.

Tek Haneli İşsizliğe Gidiyoruz

Tek Haneli İşsizliğe GidiyoruzCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşam yaptığı açıklamaya değinerek, ihracatçı ve turizmcilere 150 milyar TL’lik uzun vadeli finansman desteği verileceğini hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu kredilerin Kalkınma Yatırım Bankası ve kamu bankaları aracılığı ile verileceğini söyledi.

Türk lirasına güvenme ve işlem yapma çağrısında bulunan Nebati, “Yüksek oranlı bir enflasyonda bugüne kadar enflasyonun kat ve kat altında, esnafımızdan KOBİ’lerimize, büyük işletmelerimize kadar, bu oranla yatırım yapabildiniz mi? Yaptığınız yatırımlarla işsizlik yüzde 10.7’ye düştü. Tek haneli işsizliğe gidiyoruz. Verdiğimiz krediler ve yatırımla işsizlik düşecek. Çarklar dönüyor.” dedi.

Küresel enerji fiyatlarındaki artışın olumsuz etkilerini azaltmak için önlem aldıklarını da sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.