Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Türkiye Ekonomi Modeli ile Küresel Riskler Bertaraf Edildi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle...
Nebati: Türkiye Ekonomi Modeli ile Küresel Riskler Bertaraf Edildi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’de yaşanan afetler sonrasında, Türkiye Yüzyılı vizyonu ve Türkiye Ekonomi Modeli’nin rolüne dair açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Nebati, Türkiye Yüzyılı vizyonundan asla vazgeçemediklerini belirtti.

Türkiye Ekonomi Modeli ile ülkenin kalkınması, insanların refah düzeyinin artırılması için kararlılıkla yol aldıklarının mesajını verdi. Bakan Nebati, salgının, savaşın, iklim, gıda ve enerji krizlerinin adeta kol kola girdiği, her geçen gün jeopolitik gerilimlerin küresel resesyon beklentilerini beslemeye devam ettiği bir süreçte Türkiye’nin, bu küresel riskleri bertaraf ettiğini ve koşulların getirdiği yepyeni fırsatlara odaklandığını söyledi.

Türkiye Ekonomi Modeli Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı, Türkiye Ekonomi Modeli’nin, küresel ekonomide dönüşümler yaşanırken, Türkiye’yi geleceğe yön veren ilk 10 ekonomiden biri haline getirmek, katma değerli üretim gücünü tahkim edip orta gelir tuzağını aşmak için doğru zamanda atılmış isabetli bir adım olduğunu vurguladı.

Türkiye Ekonomi Modeli’ni uygulamaya başladıkları ilk yıldan itibaren modelin meyvelerini almaya başladıklarını belirten Nebati, “Türkiye’nin çoklu krizlerin üst üste geldiği 2022 yılında dahi yüzde 5,6 büyüme kaydetmeyi başararak G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülkelerden olduğunu vurguladı.

Nebati: Türkiye Pandemi Sonrası Toparlandı

Üretimin ve yeni istihdam alanlarının artması için büyük önem arz eden makine ve teçhizat yatırımlarındaki büyümenin 13 çeyrektir kesintisiz sürdüğünü kaydeden Nebati, uygulanan etkin politikalar sayesinde Türkiye’nin, Kovid-19 salgını sonrası dönemde güçlü toparlanma kabiliyeti gösteren ekonomilerden olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yeni yatırımlarla üretim artışının istihdamda ülkeyi yeni zirvelere taşıdığını belirten Nebati, salgın dönemine göre 6,8 milyon insanın istihdama katıldığını, bu yılın ocak ayında 31,8 milyon kişiyle istihdamda tarihi yüksek seviyenin yakalandığını ifade etti.

Sağlanan desteklerle sanayi katma değerinin milli gelirdeki payının önemli artış kaydettiğini ve yüzde 27’ye ulaşmıştığını sözlerine ekledi. Bakan Nebati, Türkiye’nin diplomatik gücünü avantaja dönüştürmesiyle ihracat rakamlarını Cumhuriyet tarihinin rekor seviyelerine taşıdığının bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.