Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati: Türkiye Borç Stoku En az Borçlu Ülkeler Arasında

Bakan Nebati, Türkiye’nin borç stoklarını Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyasladı ve değerlendirmelerini sosyal medya üzerinden paylaştı. İşte detaylar;
Nebati: Türkiye Borç Stoku En az Borçlu Ülkeler Arasında
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye’nin dış borç stoku ile ilgili verileri paylaşarak açıklamalarda bulundu. Küresel piyasalardaki olumsuzluklara değinen Nebati, Türkiye’nin makroekonomik dengeleri, makul risk düzeyini ve uygun maliyeti gözeterek mali disiplinden asla ödün vermeden ilerlediğini söyledi.

2022 yılında Türkiye’nin kamu maliyesinin en önemli göstergelerinden biri olan borç stokunun gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranında ve Türkiye’nin brüt dış borç stokunun GSYH’ye oranında çok önemli başarılar sağladığını ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki genel yönetim borç stokunun GSYH’ye oranının yüzde 86 olduğunu, bunun Türkiye’de 2022 yılındaki yüzde 71,5 seviyesinden 2022 yılı 3. çeyreğinde 2021 yılı sonuna kıyasla yüzde 7 puan düşerek yüzde 34,8’e düştüğünü dile getirdi.

Türkiye’nin brüt dış stokunun GSYH’ye oranının da tüm dünyada borçluluk oranlarının yükseldiği salgın dönemindeki yüzde 60,3 düzeyinden 2022 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla yüzde 52,6 seviyesine kadar gerilediğini kaydetti.

Borç stokundaki düşüşte kaydedilen bu başarının ekonominin dengeli ve sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü, yatırımların ve istihdamın her geçen gün artmaya devam ettiği bir dönemde gerçekleşmesinin ayrıca önemli olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu