Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Rekor Düzeyde Altın Toplandı

Bakan Nebati, uygulanan ekonomi politikalarında gelinen durumu değerlendirdi. Altın hesabı, KKM ve FTX’deki iflas sürecine ilişkin açıklamalar yaptı.
Nebati: Rekor Düzeyde Altın Toplandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün 555. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte açıklamalarda bulundu. Türkiye Ekonomi Modeli’nde uygulanan ‘Kazandıran Çeyrek Hesap Sistemi’ne ilişkin değerlendirme yapan Nebati, sistemde rekor düzeyde altın toplandığını söyledi.

Bakan, sistemin uygulamaya alındığı 1 Mart tarihinden 23 Kasım’a kadar olan dönemde Darphane Çeyrek Altın Hesabı’nda yaklaşık 237 kilogram, Banka Altın Değerlendirme Sistemi’nde ise yaklaşık 6 ton 586 kilogram altın birikiminin olduğunu açıkladı.

Ayrıca rafineriler vasıtasıyla yaklaşık 6 ton 660 kilogram da eklendiğinde toplam 13 ton 513 kilogram altının toplandığını belirterek, “Bu bir rekor” dedi.

Dijital Altın Projesi’ne de değinen Nebati, Darphane’nin yakın zamanda hayata geçireceği proje sayesinde altın tasarruf sisteminin ve altının ekonomideki işlevinin önemli kazanımlar elde edeceğini söyledi.

“Döviz Kurundaki Oynaklık Azaldı”

Uygulanan ekonomi politikalarının bir diğeri olan Kur Korumalı Mevduat ve Katılma Hesapları (KKM) hakkında açıklama yapan Nebati, KKM sonrası döviz hesaplarının toplam mevduatlardaki payının 20 puan gerilediğini söyledi. Böylece döviz tevdiat hesaplarındaki payın yüzde 50,6’ya indiğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Nebati, “ABD dolarına rağmen Türk lirasının reel değeri artış kaydetmiştir. Öte yandan, döviz kurundaki oynaklık da azaldı” şeklinde yorumda bulundu.

Döviz tarafındaki artışları baskılamak için TL cinsinden tasarrufları özendirme hedefiyle açıklanan KKM’ye yapılan eleştirileri de değerlendirdi.

Bakan, “KKM’yi sadece bütçeye getirdiği yük üzerinden değerlendirip ekonominin geneli üzerinde sağladığı katkıyı görmezden gelmek, kesinlikle sağlıklı ve bütüncül bir bakış açısı değildir” dedi.

“MASAK, FTX’deki Gelişmelere Yönelik İnceleme Başlattı”

Bakan Nebati, dijital dönüşüm, blokzincir (blockchain) ve dijital ödeme sistemlerine dair gelişmelere de değindi.

Siber ortamdaki fırsat ve risklerden bahsederek, ABD’deki kripto para borsası FTX’in iflasını hatırlattı. FTX’deki iflas sürecine dair soruşturma yapıldığı bilgisini paylaşarak şöyle konuştu:

“Gerçek ve tüzel kişiler nezdinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), gerekli tedbirleri ivedilikle alıp inceleme başlatmıştır. Böylesine büyük bir oluşumun çok hızlı bir şekilde iflas ve kriz sürecine girebildiğini hatırlatmak ve mevcut haliyle kripto para piyasasının azami ihtiyatla yaklaşılması gereken bir alan olduğunun altını çizmek isterim.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.