Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Krizle Boğuşmak Yerine Fırsatları Değerlendirdik

Bakan Nebati, kurdaki oynaklığın dengelendiğini, büyüme ve istihdamın sonuç verdiğini söyledi. Kriz ortamında Türkiye’nin ekonomik stratejisinden bahsetti.
Nebati: Krizle Boğuşmak Yerine Fırsatları Değerlendirdik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2. Finansın Geleceği Zirvesi’ne katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomi politikaları hakkında açıklamalarda bulundu. Yurt içinde ve yurt dışında çokça tartışılan ekonomi modeline ilişkin değerlendirme yapan Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’nin dünyanın gündemine oturduğunu söyledi.

Model kapsamında uygulanan politikaların Türkiye ekonomisinde büyüme yarattığını, vatandaşların yeni iş imkanları bulduğunu ifade etti.

Döviz kurlarındaki oynaklığın, kur korumalı mevduat (KKM) sayesinde dengelendiğini söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı, “Bundan sonra yolumuz 20 yıldır nasıl açık olduysa daha da açık olacak” dedi.

Dünya genelinde kriz ortamının ülkeleri çıkmaza soktuğu ancak Türkiye’nin krizi normal gördüğü mesajını verdi. “Krizler yenmek içindir. Krizler bitmek için gelir” diyerek, Türkiye’nin krizleri fırsata çevirme potansiyeline dikkat çekti. Nebati’nin açıklaması şöyle:

“Biz her türlü olayda şöyle bakarız: Bunun üstesinden nasıl geliriz? Gücümüze güç katacak inancımız var zaten bunlarla beraber yürümeye devam edeceğiz.”

GCM Yatırım Banner

“111.3 Milyar Liralık Kredi Hacmi Oluşturmuş Durumdayız”

“Selektif kredi politikasını istikrarlı bir şekilde uyguluyoruz” diyen Nebati, 21 Ekim itibarıyla toplam kredi hacminin 6.9 trilyon liraya yükseldiğini söyledi.

Artışın yüzde 83’lük payının reel sektöre verildiğini ekledi. İmalat alanına verilen kredilerin yüksek oranlarda olmasının olumlu bir gösterge olduğu yorumunu yaptı.

Bakan Nebati, “2022 yılında selektif kredi anlayışıyla 111.3 milyar liralık kredi hacmi oluşturmuş durumdayız” dedi.

“Troy’un Kullanımı Yaygınlaşacak”

Finans sektörünün gelişimine destek sağlamak adına altyapı iyileştirmelerinin devam ettiğine değinerek, kartlı ödeme sisteminden bahsetti.

Rus ödeme sistemi Mir’den çıkan Türkiye’nin kendi ödeme sistemine geçeceğine yönelik beklentiler, Nebati’nin açıklamalarıyla netleşmiş oldu. Bakan, Türkiye’nin ödeme markası Troy’un kullanımının yaygınlaştırılacağını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın