Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati: Kamu Bankaları TOGG Alımlarına Kredi Kolaylığı Sunacak

Nureddin Nebati, TOGG'un üretimi ile 7 milyar dolarlık cari açıkta azalma olacağını öngördü. Sağlanacak kredi kolaylığına dair detaylar haberde;
Nebati: Kamu Bankaları TOGG Alımlarına Kredi Kolaylığı Sunacak
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün katıldığı bir programda yerli ve milli otomobil TOGG hakkında açıklamalarda bulundu. TOGG’un büyük bir hayalin gerçeğe vurumu olduğunu belirten Nebati, bu zamana kadar Türkiye’nin üretmek için giriştiği her şeyin önünün kesildiğini anımsattı.

Devrim otomobillerinin 61 yıl önce, Türkiye’de üretimine başlarken yolunun kesildiği hatırlatıldı. TOGG ile tanışıldığı için heyecanını dile getiren Nebati, bu işin fikir babasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu bildirdi. TOGG marka otomobillerin seri üretimininse ileriki günlerde başlayacağını açıkladı.

Araçların Test Sürecini Tamamlandıktan Sonra Seri Üretime Başlanacak

Seri üretim test sürecini tamamladıktan sonra gelecek yıl binlerce aracın üretilmesinin ardından 175 binlik bir araca ulaşılacağını vurguladı. 2030 yılında ise 50 milyar dolar ile ihracata katkı sağlayacağı ve böylelikle 7 milyar dolarlık cari açıkta azalma yaşatacağını öngördü.

Kamuda da bu araçların kullanılacağını aktaran Nebati, bununla ilgili Devlet Malzeme Ofisi (DMO) ile ilişkiler kurulduğunu söyledi. TOGG’un Türkiye’de görünümünü sağlamak için en başta bakanlar olmak üzere tüm üst düzey yetkililere ve valilere gönderileceğini bildirdi.

Yeşil Dönüşüm Döneminde Elektrikli Araç Üretimine Başlanacak

Yeşil dönüşüm döneminde olunduğuna değinen Nebati, 2030’lardan sonra Avrupa başta olmak üzere konvasyonel araç üretiminde vazgeçilip elektrikli araçların üretilmeye başlanacağını vurguladı.

Nebati, “Biz de TOGG’un ve benzeri elektrikli araçların ülkemizde daha rahat kullanımını sağlamak için bunlara ilişkin ÖTV’de değişimlere giderek bu araçlar üzerindeki vergi yükünü en aza indirdik.” diyerek Erdoğan’ın TOOG açılışındaki çağrısını hatırlattı.

TOGG Araçlarına Rahat Ulaşım Sağlanacak

Talimat ile TOGG otomobillerine rahat ulaşım sağlanabilmesi için bankaların çalışmalara başladığını paylaştı. Nebati kamu bankaları ile görüştüğünü ve Ziraat Bankası, Halk Bankası ile Vakıfbank gibi katılım bankalarının bu konuda gerekli teşvikleri vereceğini iletti.

Bankaların bu teşviklerle gerekirse kazanmamak üzerine kurulu bir çalışma yapacağını söyleyerek, artık faiz ve kredi oranlarının düştüğüne işaret etti.

TOGG araçlarına ulaşım noktasında gerekli desteklerin verileceğini ve araçların yollara rahat bir şekilde çıkması için çalışmaların süreceğine dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu